Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Gulo čar a jejich Dlouhá cesta

Brněnská romská kapela Gulo čar má nové CD s názvem Baro drom – Dlouhá cesta (vydalo nakladatelství Indies records). Gulo čar se prezentuje funky jazzovou muzikou, v tomto duchu a stylu je kompakt laděn.

Jsou na něm písně hrané v různých rytmech s bohatou aranží, s promyšlenou a do detailu zpracovanou muzikou. Každá píseň má svoji náladu, svoji atmosféru a je poznat, že byla zpracována a uprovována v jiném časovém období. Je také znát, že muziku zpracovával jeden člověk. Celkově kompakt působí velice příjemně a slušivě. Muzika má šmrnc černé a romské muziky, vetře se člověku pod kůži, ať už chce či nechce a vyvolává v něm různé pocity. Podíl na tom má hra dechové sekce, vokálové barvy hlasu, barvy nástrojů, harmonie a sólisté. Vše je podstatné, vše má své místo, čas, um a vkus. Každá píseň má silné pronikavé téma. Texty jsou o životě, pocitech a o romských idejích.
Aranž jedenácti písní svědčí o důkladné a promyšlené práci s úmyslem co nejlépe každou píseň muzikou obohatit. První Baro drom (Dlouhá cesta) je v soulovém rytmu, začíná předehrou, která se skládá z mnoha stoptimů, breaků, harmonických přechodů, dechových vyhrávek a kde hlavně vynikají bicí a rytmická aranž. Průvodní téma předehry hraje syntetizér se slušivou barvou. Poté následuje pasáž vokálního zpěvu, který je velice úderný, však tato část je věrnou kopií už existujícího námětu. Celková předehra trvá zbytečně dlouho a tím ztrácí na významu, akcentu, dojmu a působnosti. Až poté následuje hlavní téma písně, zpívaná dobře zvladatelným sytým altovým hlasem. Ale tomuto hlasu píseň Baro drom nesluší. V druhé části písně, kde si to už vyžaduje změnu sólového zpěvu a hlasu, opět zpívá stejný hlas. Bylo by daleko vkusnější, kdyby tato část už byla zpívaná mužským hlubším hlasem, dvakrát položeným na sebe, unisono způsobem. Text to dovoluje, protože ho může zpívat žena i muž. Zpívá o Romech, kteří očekávají lepší život, kteří na sebe upozorňují, že tu jsou a kdo jsou, bohužel ani jednou není slovo Romové v textu zmíněno. Titul Baro drom trvá přes sedm minut a téma písně je velice krátké, zcela se ztrácí v návalu hudebních kreací. Autor hudby chtěl, aby tato píseň byla úderná, proto ji oblékl do šatu s kvalitní muzikou, vtipnou aranží a pestrou harmonií. Celkový obraz písně je ale nevýrazný a zcela splývá s aranží, píseň je šitá na míru především náctiletým posluchačům.
Pátý titul na kompaktu, píseň Kamavas (Chtěla jsem): autor hudby prozradil, jaká je jeho muzikantská duše, jak cítí, jak myslí, jaký je jeho charakter a inteligence. V této skladbě je kus cesty jeho muzikantským životem, poznání, vědomí, umění a osobnosti. Hned na začátku písně v dané harmonii téma saxofonu a jeho způsob hry působí nezapomenutelně. Vyniká jeho tón, barva a jeho nátisk má velikou sílu. Tento nápad vybraně a muzikantsky otvírá cestu melodii, která je dělaná srdcem citlivého romského muzikanta. Zpěv Ireny Horváthové tady velmi vyniká, její hlas, barva, projev a technika zpěvu písni značně prospívají a sluší. Daný vkusný rytmus podporuje píseň. Barva dechové sekce a její hra je elegantně sladěná a muzikantsky zpracovaná do nejmenších detailů. Harmonie je moderní, vysoce citlivá, široká a okrášlená romskými prvky. Slušivě a vytříbeně jsou sladěny barvy syntetických nástrojů, které jsou značně podstatné a konkrétní. Text vypráví o vztahu Romů k Bohu, co nám vše dal, jakou má moc, že Bůh dokáže odpouštět a jak se chováme k němu my. Tato píseň má sílu působit na všechny generace posluchačů. Vyvolává a zanechává v lidských duších stopu dobrého zážitku, dobré nálady, muziky a prozrazuje myšlení celé kapely.
Co se týče dalších písní, které z velké časti zpívá Irena Horváthová, je poznat, že ne všechny prožívá stejně. Některé úpravy vynikají víc než samotná píseň a zase jiné dají možnost písni vyniknout. CD Baro drom má moc, sílu, náladu, která nutí posluchače k opakovanému poslechu. Tím poznává kvalitu kompaktu, který je výsledkem práce dobrých a zkušených muzikantů.
Foto na obalu CD s tváří zpěvačky Ireny Horváhtové působí dobře a přispívá k celkovému dojmu kompaktu. Samotný buklet je graficky dobře zpracovaný. Je proložený fotkami, obsahuje originální romské texty i české překlady. Sytě růžová barva přispívá k celkovému barevnému sladění.
Kapela Gulo čar nastavila laťku nejen sama sobě, ale i posluchačům a mnoha muzikantům. Je silnou konkurencí profesionálním kapelám, které hrají podobný žánr (a nejen jim). Prosadit se s touto muzikou ve společnosti posluchačů léta ovlivňovaných popíkem, je už ale těžké. Jejich muzice málokdo rozumí, je šitá spíše na míru široké vrstvě muzikantů.
Přeji CD velkou prodejnost a kapele Gulo čar mnoho koncertů a úspěchů, dlouhá létá trvání v popularitě a hity, které budou lámat žebříčky hitparád.

Gejza Horváth

CD Baro drom – Dlouhá cesta si můžete objednat v redakci
Romano hangos.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál