Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Šou na Flédě

BRNO – Ve středu večer 5. listopadu romská hudební skupina Gulo čar (Sladká tráva) koncertovala v brněnském klubu Fléda.
Koncert se vyvedl. Navštívilo ho nejméně 350 mladých lidí. Nebylo možno postřehnout, kdo je Rom a kdo nikoliv. To je ostatně dobrá vlastnost Flédy. Tam chodí všichni za zábavou a nic jiného je nezajímá.

Gulo čar dnes produkuje soul funkovou hudbu, silně ovlivněnou romskou melodikou a harmonií. Zpěvačka této skupiny, Irena Horváthová, téměř výhradně zpívá romsky.
Gulo čar představuje tvůrčí způsob využití romských kořenů v moderním hudebním projevu. Koncert vlastně vytvářel rámec pro křest nového CD nazvaného Baro drom (Dlouhá cesta).
Nahrané CD je jedna věc, koncert druhá. Nahrávky jsou dokonalé a jistě každého znalce romské muziky potěší. Navíc muziky, která ve svém žánru nemá vlastně jinou obdobu v ČR a je v tomto směru naprosto výjimečná.
Koncert se nesl zcela v duchu velké šou. Bez obdobného způsobu pojetí žádná hudební skupina nemůže uspět. ŠOU, která má mnoho dobrých vlastností, ale také nějaké špatné.
Skupina od začátku i v průběhu celého koncertu vyvíjela nezměrné množství energie, kterou přenášela i na diváky. Ti se již tradičně dali do živých tanečních kreací, které svědčily o hlubokém prožitku. Oddávali se plně naléhavému rytmu, který nemohl nikoho nechat v klidu. Hudebníci i zpěváci se takovému účinku svého vystoupení programově podřídili a v každém momentě to bylo i na jejich výkonu patrné. Vystoupení bylo občas doprovázeno kreacemi mladých tanečníků skupiny MDance klubu.
Škoda jen, že se málokdo dokázal zaposlouchat do romských textů a jejich významu, zřejmě pod vlivem podbízivého rytmu, který už jinou možnost nedával.
Porozumění textů lze věnovat více pozornosti při poslechu CD. Teprve jejich sledováním (případně překladem) je možno pochopit romské kořeny této skupiny jako podstatnou složku jejich produkce, která je zaměřena docela angažovaně a není jen a jen pouhopouhou zábavou ve stylu šou, jak by se mohlo mnohým na první pohled zdát.
(kh)

Foto: Irena Bagárová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál