Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romano hangos a my

Brno (kd) – Redakce Romano hangos ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádalo 30. října vernisáž soutěžní výstavy výtvarných prací dětí ze základních a zvláštních škol. Soutěž byla vyhlášena jako součást projektu Vydávání romského čtrnáctideníku Romano hangos v roce 2002/2003 financovaného Nadací pro rozvoj občanské společnosti v rámci programu Dživas Jekhetane – Žijeme společně.

Výkresy malovaly děti ze základních škol BratislavskáStará a Řehořova, dále pak ze základních zvláštních škol Štolcova, Lidická a ze Základní speciální školy Sekaninova. Byly mezi nimi také práce ze Salesiánského střediska a Domu dětí a mládeže v Teplicích. Žáci se z velké části inspirovali články z muzejního okénka, které vychází v Romano hangos. Muzeum romské kultury spolupracovalo na uskutečnění výstavy ve svých prostorách po technické i odborné stránce. Obrázky jsou zarámované, což dodalo výstavě galerijní podobu.
Součástí vernisáže bylo vystoupení taneční skupiny ze Zvláštní školy Štolcova pod vedením Dariny Říčkové a Dětského sboru ze ZvŠ Lidická pod vedením Ladislava Horvátha. Na zahájení výstavy účinkovala rovněž taneční skupina Terne čhaja působící pod Společenstvím Romů na Moravě a redaktor Romano hangos a romský muzikant Gejza Horváth.
A jak soutěž dopadla? První místo získal Karel Hunka (ZvŠ Lidická), druhý byl Tomáš Ferenčík (ZvŠ Štolcova) a třetí Denisa Horváthová ZvŠ Lidická). Porota udělila také čestná uznání: Denise Stojkové (ZvŠ Štolcova) a Zdeňkovi Zelenákovi (ZvŠ Lidická). Na všechny čekaly diplomy a veliké dorty v podobě malířských palet či marcipánových pastelek. Všichni navíc dostali balíček plný sladkostí.
Vskutku pestrá a zajímavá výstava potrvá 14 dní, poté budou obrázky předány k putovním výstavkám do škol a nakonec budou uloženy do sbírek fondu výtvarného umění v Muzeu romské kultury.

Foto: Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál