Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové ze Slovenska chtějí azyl v ČR

Koncem předminulého týdne odjela skupina deseti romských rodin ze Slovenska do České republiky s cílem požádat o azyl. Podle Miroslava Lacka, místopředsedy Romské iniciativy Slovenska (RIS) směřují z východoslovenských osad do Českých Budějovic, Děčína a Ústí nad Labem.

Prozatím se však oficiálně nepotvrdilo, že by v ČR požádali o azyl. Podle vyjádření mluvčí cizinecké policie Kláry Krejčí nejsou informace o tom, že by Romové ze Slovenska překročili československé hranice. Poukázala při tom, že tím „dělají špatné jméno všem Romům na Slovensku.“ Místopředseda Lacko oznámil, že RIS se od tohoto jednání slovenských Romů distancuje a vyzval ostatní, aby je nenásledovali. Upozornění na odchod Romů odůvodňoval Lacko tím, že tak chce prokázat, že se RIS nepodílí na organizování odchodu Romů do zahraničí. Současně chce vyvrátit podezření, která před časem na adresu romských iniciativ a představitelů vznesl slovenský místopředseda vlády Pál Csáky.
Přesto, že situace ve východoslovenských osadách je doslova tragická, Romové nemají šanci, aby získali v ČR azyl. Stačí si uvědomit, co se plánuje a realizuje v některých českých městech. Program nulové tolerance a Projekt Ncentra ve Slaném, plán k využití prostor bývalého masokombinátu v Kladně pro vybudování enklávy tzv. neplatičů (rozuměj Romů). Tento postup vede k tomu, že se dostaneme do situace Romů na Slovensku, která evropského komisaře pro rozšiřování EU při jeho návštěvě romských osad doslova vyděsila. Představitelé místní samosprávy by si měli uvědomit, že jejich rozhodnutí řešit existující problémy Romů jednoduchými, tvrdými opatřeními se v konečném důsledku obrátí v neprospěch všech. Vznik romských osad slovenského typu je prostě cesta do pekel. Ještě stále je šance takovému stavu předejít tím, že se budou řešit skutečné příčiny, které vedou k tomu, že se lidé propadají do chudoby a nejsou schopní plnit požadavky společnosti. Nelze postupovat represivně tam, kde existuje 80procentní nezaměstnanost.
Snaha slovenských Romů uniknout z katastrofálních životních podmínek je pro nás varováním před tím, kam až se dostaneme, pokud se podaří realizovat plány a záměry představitelů měst jako jsou Slaný, Kladno, Mladá Boleslav a další.

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál