Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Flamenco a beseda

Společnost Nová škola Praha společně s Výborem odškodnění romského holocaustu ve spolupráci s Centrem Romů Španělska jsou organizátory vzdělávacích besed pro základní školy o životě a kultuře Romů. Jednu z nich jsme s žáky šestých tříd nedávno navštívili v Ostravě.

Iveta Papé, koordinátorka projektu, seznámila návštěvníky s tradicemi romského národa, o potřebě romipenu, apelovala na žáky, aby se nestyděli za svůj původ. Dozvěděli se o existenci romské hymny, vlajky a dalších znaků romské menšiny v ČR i ve světě.
Host ze Španělska hovořil o životě tamních Romů, o tradiční romské kultuře, zejména o flamenku, fenoménu španělských Romů. Dle jeho slov žije ve Španělsku okolo 600 tisíc Romů, kteří se říkají Kalos. Jsou tam nejstarší a největší národnostní menšinou; vysoká koncentrace Romů je v Barceloně, Madridu a zejména na jihu země, v Andaluzii, která je kolébkou flamenka. Celý svět zná romskou kapelu Gipsy Kings, která se proslavila právě tímto hudebním stylem. Na videoukázce názorně doložil zájem španělských Romů o tradiční kulturu a zvyky. Jejich největší devizou je rodina, stejně jako u českých a slovenských Romů.
Ve Španělsku si Romů velmi váží a při odchodu z tohoto světa říkají, že odešla knihovna. Jak známo, romská kultura se odnepaměti traduje a rozšiřuje ústně, tak tomu bylo v minulosti. Dnes je situace trošku jiná, vyšlo mnoho knih a publikací o Romech a jejich životě, vycházejí časopisy a noviny. Na závěr španělský host zatančil flamenco.
Nová škola a další organizátoři si zaslouží naše poděkování a obdiv za to, že napomáhají toleranci mezi lidmi a že pěstují mezi naší mládeží pocit hrdosti na svůj původ.
Romové jako národ si určitě zaslouží více pozornosti a zájmu společnosti. Jen pro to musíme něco dělat a udělat. Nová škola a její partneři se tím řídí, což je dobře.

Jan Horváth,
romský asistent, Ostrava

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál