Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Rasističtí skinheadi napadli koncert

BRNO – Fašističtí skinheadi zřejmě z okruhu fotbalových chuligánů, kteří si říkají Johny Kentus gang, napadli koncert pořádaný nerasistickým skinheadským hnutím SHARP (Skinheads proti rasistickým předsudkům). Koncert se konal v sobotu 20. dubna v brněnské restauraci U Holubů a útok se uskutečnil kolem půlnoci. (Rozhovor s majitelem restaurace přinášíme na jiném místě.)

Asi šedesát fašistických skinů s baseballovými pálkami přijelo tramvají a soustředilo se před vchodem do restaurace. Poté si odpočítali čas útoku a vrhli se na vstupní dveře. V tom okamžiku již pořadatelé upozornili návštěvníky na nebezpečí. Účastníci koncertu se vyzbrojili nohami od stolů a židlí a útočníky rozehnali. Teprve nyní zasáhli policisté, kteří průběh střetu monitorovali. Během okamžiku zpacifikovali obě strany. Způsob zásahu vzbudil mezi účastníky koncertu roztrpčení. „Napřed nás necháte napadnout, a teď místo toho, abyste je pronásledovali a pochytali, nás tady držíte,“ rozčilovala se podle svědků jedna z návštěvnic koncertu.

Mluvčí Městského ředitelství Policie ČR v Brně kpt. Zdeněk Lubas kritiku zásahu odmítl. Skutečnost, že policisté nebyli schopni zamezit útoku, vysvětlil tím, že neexistuje zákon, který by policii umožnil zakročit proti někomu, kdo se nedopustí trestného činu.

V době naší uzávěrky ještě nebyla žádná osoba obviněna, neboť policie zatím konflikt vyhodnocuje. Podle Lubase však lze očekávat několik obvinění na straně útočníků i na straně návštěvníků koncertu, neboť došlo k vzájemnému napadání. „Kdo to vyprovokoval, je jiná věc,“ uvedl. Prohlásil, že každá taková akce je výzvou pro protistranu. „Vzájemně si domlouvají tzv. střety na férovku,“ podotkl.

K domlouvání střetů mezi oběma stranami dochází údajně prostřednictvím mobilů i internetu. Lubas sdělil, že nic nenasvědčuje, že by střet při koncertě v restauraci U Holubů vybočoval z obdobných konfliktů mezi oběma tábory. Z iniciativy ředitele brněnské Policie ČR se také šetří, zda nedošlo k pochybení ze strany policie. „Organizátoři koncertu na postup policie žádnou stížnost nepodali,“ řekl Lubas. Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál