Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Červeňákovi už mají peníze od státu, dluhy nezaplatili

Ústí nad Labem (kd) – Romská rodina Červeňákových v září dostala přes svoji advokátku Kláru VeselouSamkovou 900 tisíc korun, které jí přiznal štrasburský soud v rámci smírného urovnání stížnosti, podanou k Evropskému soudu pro lidská práva.

Starosta ústeckého centrálního obvodu Radek Vonka nyní upozorňuje na nutnost uhrazení dluhu za bydlení, který jim Červeňákovi dluží. Požadoval, aby byl jejich dluh stržen z jim přiznané částky a poukázán městu. Předseda vlády Vladimír Špidla uvedl, že to nelze nejen z právního hlediska, ale ani fakticky, protože peníze byly převedeny právní zástupkyni rodiny Červeňákových.
Město rodině rovněž poskytuje sociální dávky, mezi nimi i příspěvek na bydlení. Radek Vonka tvrdí, že se o vyplacených penězích dozvěděl až nyní. „Bylo jejich povinností do osmi dnů písemně oznámit, že se změnila jejich finanční situace. To neudělali,“ tvrdí s tím, že radnice bude nadále postupovat podle zákona.
Advokátka Klára VeseláSamková uvedla, že o tom ústeckou radnici informovala. „I když jsem nemusela, protože radnici po tom nic není. Částka vyplacená státem Červeňákovým v rámci smírného urovnání stížnosti, kterou podali k Evropskému soudu pro lidská práva, není příjmem, jenž by měl vliv na výpočet dávek,“ řekla. Radnice ale říká, že navzdory ohlašovací povinnosti příjemců dávek se to dozvěděla až nyní a nikoliv od nich.
Červeňákovi jsou s městem Ústí nad Labem v letitém soudním sporu kvůli svému bydlení, požadují po něm odškodné osm milionů. Kvůli soudním průtahům se obrátili i na Evropský soud pro lidská práva. Česká vláda nechtěla riskovat prohru a přistoupila na smír, v jehož rámci Červeňákovým vyplatila 900 tisíc korun.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál