Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Na Flédě vystoupila Ida Kelarová se skupinou Romano rat a hosty

Brno – Každoroční Jazz fest na Flédě tentokrát odstartovala Ida Kelarová. V brněnském klubu vystoupila ve čtvrtek 9. října v rámci svého letošního turné. Mimo skupinu Romano rat ji doprovodilo i duo vokalistek Marie Duždová a Tanda Corróns, dále zpěvák a Idin partner Deziderius Dužda. Návštěvníci si ten večer poslechli směs jazzu, romské hudby a samby.

„Romština je krásný jazyk a já vím, že mu mnoho lidí nebude rozumět, ale hudba je nekonečný prostor a věřím, že se v něm všichni sejdeme,“ těmito slovy Ida přivítala své publikum, v němž byli zastoupeni Romové i Neromové.
Úvod koncertu byl ve znamení pomalých jazzových písní, při kterých vynikal hlasový fond všech tří zpěvaček a umění doprovodné kapely ve složení: Jozef Fečo – kontrabas, Ondřej Krajňák – piano, Radovan Tariška – saxofon a Josef Bagár – bicí. Publikum každou píseň ocenilo bouřlivým potleskem, nicméně do varu se dostalo až při rychlých rytmech, které následovaly po pomalém úvodu. Každý z vystupujících dostal prostor předvést své umění, a tak jsme slyšeli také instrumentální písně či sóla dalších zpěvaček. Publikum bylo obzvláště nadšené z písně v rytmu samby, kterou zazpívala Kubánka Tanda Corróns španělsky. Právě v průběhu této písně na pódium vystoupily i dva taneční páry ze souboru Čercheňa. Hlavní hvězdou nicméně zůstala Ida Kelarová, její drsný hlas a silně emotivní projev.
„Ty rychlé písně se mi strašně líbily. Myslím si, že je docela škoda, že pořadatelé zaplnili plochu pod pódiem sedadly a nenechali ji volnou jako obvykle. Lidi totiž neměli moc prostoru, aby se skutečně odvázali,“ komentoval zařízení klubu jeden z návštěvníků, Kryštof. Přestože bylo vystoupení všech protagonistů nabité energií a vášní, kvůli celkem malému počtu lidí (zhruba třem stovkám) a zastavěnému tanečnímu parketu se koncert nesl v téměř komorním duchu.
Ohlasy návštěvníků byly různé. „To její míchání stylů mám moc ráda, byla skvělá, jako ostatně vždycky,“ uvedla jedna z nich, Petra. „Mně nešla moc dohromady jazzová hudba s texty v romštině. Každé zvlášť by to bylo asi lepší, ale Ida je fakt úžasná,“ dodala její kamarádka Lucie.

Zuzana Labantová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál