Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  z policejní kroniky

ŠUMPERK – Požár, který vypukl 7. října v domě v Jesenické ulici v Šumperku, vyvolal starosti u romských rodin, které se obávají dalších incidentů. Na chodbě domu kdosi podpálil koberec a plameny se rozšířily na dveře od čtyř bytů. Hasičům se požár podařilo zlikvidovat, škoda činí 10 tisíc korun. „Bojíme se o život, máme tu malé děti, už jsme se setkali i s jinými schválnostmi, ale tak daleko to nikdy nedošlo,“ řekla nájemnice Věra Dirová. Viníka se zatím nepodařilo dopadnout.

OTROKOVICE – K domu romské rodiny v Otrokovicích přišli tři muži a rodině vyhrožovali zabitím a vypálením. Svůj projev provázeli vulgárními rasistickými výroky. „Tvrdili, že nám zapálí do hodiny dům a že jsme si vykopali hrob,“ prohlásil otec rodiny. Útočníci napadli rodinu údajně kvůli dluhu pěti tisíc korun. Policie již zjistila podezřelé pachatele a případ šetří jako podezření z trestného činu vydírání a hanobení národa, rasy a přesvědčení. „Pokud se podaří podezřelým prokázat vinu, mohou jít až na tři roky do vězení,“ konstatoval mluvčí zlínské policie.

CHABAŘOVICE – „Ten žigulík jede sám, nikde nevidím řidiče,“ znělo neuvěřitelné upozornění náhodného chodce, se kterým se obrátil na městskou policii v ústeckých Chabařovicích. Strážníci poté za volantem objevili 15letého romského chlapce malé postavy. Jel po velmi frekventované silnici z Teplic a vezl domů svého značně podnapilého otce. „Otec tvrdil, že šoféra v Teplicích zatkla cizinecká policie, a proto automobil svěřil synovi,“ popsal kuriózní situaci šéf chabařovických strážníků.

BRATISLAVA – Volně pobíhající pittbul prokousl krční tepnu osmiletému chlapci v romské osadě u Sobranců na východě Slovenska. Dítě po převozu do nemocnice těžkému zranění podlehlo. Podle svědků nebyla šance na přežití: „Pes kousl chlapce do krku a odtrhl mu ucho od lebky.“ Nebezpečné zvíře se pohybovalo po kolonii bez pána a náhubku, na chlapce hrajícího si na ulici se vrhlo znenadání. Nyní nechtějí rodiče pouštět děti do školy, dokud starosta nenechá utratit všechny toulavé psy. V kolonii došlo totiž letos už ke třem útokům psa na člověka.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál