Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Na Karvinsku řádí bacilární úplavice

KARVINÁ/ORLOVÁ – Karvinsko podruhé za tři poslední měsíce postihla epidemie špinavých rukou. V holobytech na Sovinci se šíří bacilární úplavice. Hygienici zaznamenali u dětí předškolního věku čtyři nové případy. Pětiletá romská holčička je nyní v péči infekční kliniky. „Dcera to určitě chytila od sousedů, ti měli návštěvu ze Slovenska,“ řekla její matka Miriam Tulejová.

„Hygienické podmínky v holobytech jsou otřesné – tři toalety na několik desítek lidí, v některých bytech jich žije společně i sedmnáct,“ postěžovala si Tulejová. Úplavice je podle hygieniků silně nakažlivá. Daří se jí v prostředí, kde se nedodržují hygienická pravidla. Rozšíření nákazy potvrdila krajská hygienička v Ostravě.
První epidemie úplavice propukla v srpnu v romské kolonii Vagonka v KarvinéPetrovicích. S podezřením na úplavici skončilo tehdy na infekčním oddělení zhruba čtyřicet lidí. Nákaza se prokázala u devětadvaceti z nich. Kromě romských obyvatel osady onemocněly i dvě zdravotní sestry, které se staraly o nemocné děti. „Protože nemocný člověk vylučuje bakterie stolicí, pravděpodobně jsem se nakazila při přebalování nemluvňat,“ uvádí jedna ze sester.
Na následky úplavice v kolonii Vagonka zemřela třiašedesátiletá žena. Zpočátku odmítala vyšetření, ale později dostala silný průjem a po několika dnech, kdy jí manžel léčil brufenem a paraleny, zemřela na následky dehydratace a zápalu plic.
Minulý měsíc se v romské Klášterní kolonii v Orlové rozšířila také epidemie žloutenky typu A. Onemocnělo jí šest dětí. Obyvatele kolonie a žáky tamní základní školy lékaři zdarma naočkovali. Vzhledem k dlouhé inkubační době nemoci – až padesát dnů, zatím není jisté, že neonemocní další lidé.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál