Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Odmítnutá Romka se dočkala odškodnění

HRADEC KRÁLOVÉ – Romka Marcela Zupková dostala 200 tisíc korun za tzv. nemajetkovou újmu od firmy Akyma, která ji počátkem roku odmítla zaměstnat v kuchyni. Jako odůvodnění pro úřad práce uvedla romský původ uchazečky. Provozovatelky jídelny na univerzitě v Hradci Králové, Eva Panochová a Marie Řeháková, se nyní Zupkové omluvily.

Romka, která se hlásila na místo umývačky nádobí, podala proti spolumajitelce firmy trestní oznámení. „Byla to pro mě velmi velká urážka, protože jsem v tu chvíli asi nebyla brána jako člověk. To, že máme jinou barvu pleti, neznamená, že s námi mohou takovým způsobem jednat,“ říká Marcela Zupková. Žaloba zněla na ochranu osobnosti a David Strupek, advokát Marcely Zupkové, v ní požadoval omluvu a náhradu nemajetkové újmy ve výši čtvrt milionu korun.
Obě strany se dohodly na mimosoudním vyrovnání. „Faktem ale je, že aktivity směřující k dohodě opakovaně projevovala druhá strana. Její poslední nabídku jsme akceptovali,“ řekl Strupek, který se specializuje na problematiku lidských práv a svobod. Advokátka Klára SamkováVeselá, která často Romy zastupuje, označila dvěstětisícové odškodnění kvůli rasové diskriminaci jako průlomové. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ke kauze uvedl: „Už tím, že se vyrovnali mimosoudně, přiznali, že vina byla na straně zaměstnavatele. Jasně to ukazuje, že tu diskriminace z důvodu barvy existuje.“ Případ řešil i královéhradecký Úřad práce. Jeho ředitel uvedl, že věc byla v létě uzavřena ve správním řízení.
Marcela Zupková našla zaměstnání v kuchyni hradeckého odborného učiliště, kde pracuje jako pomocná síla. „Už jsem měla i strach, ale nevzdala jsem se, a tak jsem tady našla práci, se kterou jsem spokojená. Za celou dobu, co jsem tady, mi nikdo nedal najevo, že bych někomu vadila,“ dodala Marcela Zupková.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál