Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nezapomeneme na tebe, Janku

Nabisteraha pre tute, Janku
Nedávno uplynulo pět let od tragické smrti bývalého předsedy slovenské ROI Jána Kompuše. Janko, jak mu všichni říkali, pocházel z romské osady Medzev u Košic.
Poznali jsme se v Praze počátkem roku 1990, kdy jsme pomáhali zakládat první romskou politickou stranu – Romskou občanskou iniciativu.

Tehdy Janko působil jako lídr slovenských Romů, později ho strana zvolila vedoucím tajemníkem slovenské části ROI. Já jsem byl vedoucím tajemníkem českého ústředního výboru ROI. Měli jsme na starosti budování základních organizací a společně s Jankem jsme se snažili Romy přesvědčovat o správnosti naší cesty.
Vzpomínám si na pravidelná setkání slovenských funkcionářů v pražské centrále na Žitné, později Helénské ulici. Janko patřil mezi Romy, kteří žili dole, mezi obyčejnými lidmi, a starosti chudých Romů byly i jeho starostmi. Vždy a za každých okolností obhajoval romskou pravdu a romství.
Ne každý se ztotožňoval s jeho názory. Každému říkal pravdu do očí, snažil se ze všech sil obhajovat a bojovat za Romy z osad. Moc dobře znal jejich život, trápení a bídu.
Vždy stál na jejich straně, i v době, kdy se krize v ROI stupňovala a opozice uvnitř strany se snažila rozbít jednotu Romů.
Vzpomínám si, jak vehementně usiloval společně s Gejzou Adamem, Annou Koptovou, Elenou Lackovou a dalšími o to, aby přesvědčil pražské ústředí o své pravdě. Nechtěli dělat politiku od stolu, ale přímo v terénu. Bylo to na zasedání federální ROI ve Spišské Nové Vsi, kde se do sálu i přes odpor organizátorů vtlačil zástup slovenských zástupců v čele s Jankem Kompušem. S odstupem let si nyní uvědomuji, že tento boj stál za to, pravda byla na jejich straně.
Janko Kompuš zahynul při automobilové nehodě těsně před volbami do slovenského parlamentu. Do poslední chvíle setrvával na straně těch nejubožejších z ubohých. Měl jsem tu čest být na jeho pohřbu, stovky Romů z osad se s ním přišly rozloučit, nechyběl ani tehdejší premiér Mečiar, který pohřeb organizoval.
Janko Kompuš byl příkladem Roma bojovníka, jakých je v naší komunitě málo. Nebál se nikoho a ničeho, vždy hájil zájmy romského národa, kterému zasvětil i svůj život. Nikdy nezapomenu na Janka Kompuše, nechť mu je slovenská zem lehká.
Nabisteraha pre ture phrala.

Jan Horváth, Ostrava

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál