Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Červeňákovi prozatím bydlí v tělocvičně

ÚSTÍ NAD LABEM (red) – Ve středu 1. října se začala stěhovat romská rodina Červeňákových z domu v Předlicích za asistence městské policie do provizorních prostor školní tělocvičny. Rozhodl tak stavební úřad, který kvůli podmáčený základům nařídil dům vyklidit. Podle starosty Radka Vonky (ODS) tam zůstanou nejdéle čtrnáct dnů.

Dvanáct dospělých a pětatřicet dětí, z nichž nejmladšímu jsou dva měsíce, si z bydliště vzalo jen to nejnutnější. Město se o rodinu postaralo přesto, že dům je v soukromém vlastnictví Vojtěcha Gažiho. Gaži dům s Červeňákovými koupil začátkem roku za 160 000 korun, tvrdí však, že do objektu musel investovat nemalou částku na opravu. Přestože nájemníci platili poměrně vysoké nájemné, majitel tvrdí, že zajištění noclehů pro 47 osob přesahuje jeho finanční možnosti. Nájemné za byt 2+1 s toaletou na chodbě stálo nejdříve 7500 korun, posléze 5100 korun. Další tisíc pak rodina platila za elektřinu.
Původně chtělo město dům prodat romské rodině v rámci mimosoudního urovnání sporu. Dohodu ale nakonec jejich advokátka Klára VeseláSamková odmítla. Rodina již několik let soudně požaduje, aby jim město vrátilo byty, z nichž v roce 1993 odešli na Slovensko. Požadují i osm milionů korun odškodného. Kvůli soudním průtahům se rodina obrátila i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku a ten stížnost přijal. Česká vláda se s nimi raději dohodla smírně a má jim nejpozději do konce října poslat 900 tisíc korun.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál