Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   představujeme romské osobnosti - Stanislav Tišer

Stanislav Tišer je bývalým mistrem republiky v boxu. Rozhodl se sám – ze začátku mimo jakékoliv oficiální programy a téměř bez podpory – bojovat sportem proti drogám a kriminalitě …
V patnácti letech se začal zúčastňovat boxerských soutěží – ze začátku v papírové váze (do 48 kg), potom postupoval přes muší až po lehkou (do 60 kg). Trénoval ho František Capl, ale i mistr světa Július Torma.

Jako osmnáctiletý nadějný boxer se přestěhoval z Plzně do Prahy a boxoval za Uhelné sklady. Hned potom, v roce 1981, získal svůj první titul mistra republiky. O rok později už byl členem českého reprezentačního týmu. Celkově získal osm titulů mistra Československa, dvakrát byl na mistrovstvích ČSSR druhý. Na mezinárodní scéně vyhrál mnoho mezinárodních turnajů – v Maďarsku, Rumunsku, Itálii … Účast na olympijských hrách v Los Angeles mu znemožnila neúčast zemí socialistického tábora. V další etapě sportovní kariéry se dostavila zranění a také vyvstaly některé neshody s boxerským svazem. Tišer už tehdy měl svoje osobité názory, za kterými tvrdohlavě stál. To mu nakonec zůstalo do dnešní doby.
Stanislav Tišer založil v roce 1995 Sdružení pro mimoškolní aktivity – SPORT a začal organizovat svoji první boxerskou školu na Žižkově. Zájem dětí a mladých mužů byl dán především tím, že Stanislav Tišer je v Praze známou postavou, zejména mezi Romy a na Žižkově zvlášť. Stanislav Tišer motivuje děti a mládež, které experimentují s drogami nebo jim propadly. Zkušenosti jeho projektů, na něž jednu z největších finančních podpor poskytlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy, ukazují na význam sportu pro smysluplné trávení volného času romské I české mládeže. To, co je hlavní, vyjadřuje Stanislav Tišer těmito slovy: “ Pro mladé je důležité, aby někam patřili. A jestliže začnou něco znamenat, i okolí je bude jinak brát.

Jaroslav Balvín
Romské osobnosti
ve fotografii, 1999, Hnutí R

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál