Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   V pražském Mánesu o integrovaném systému spolupráce

Situací romských rodin vystěhovávaných z domovů, se zabývali představitelé romských organizací společně s aktivisty, kteří se věnují práci v oblasti lidských a občanských práv. Jednání se zúčastnil také Cyril Koky, romský koordinátor středočeského krajského úřadu.

Hlavní pozornost byla věnována situaci ve Slaném, kde se plánuje vystěhování romských rodin kvůli neplacení nájemného. Podle informací, které shromáždilo sdružení Dženo, se tam začala situace zhoršovat poté, co město změnilo objekt v Ouvalově ulici z obytného domu na městskou ubytovnu a stanovilo nájemníkům vysoké poplatky za ubytování. O situaci ve Slaném bude jednat krajský koordinátor Koky s představiteli města s cílem najít možnost ke stabilizování situace. Od roku 1990 se místní situace dostává do polohy, která pro romské rodiny představuje doslova boj o přežití; rozhodnutí radních je postihují v samotné existenci. Například město Kladno soustředí v bývalém masokombinátu romské rodiny, které stěhuje do mobilních kontejnerů. Využívá přitom městské police, která de facto vykonává ostrahu v oblasti „koncentráku“, včetně zajišťování bezpečnosti cestujících na kolem projíždějící městské autobusové lince. Kladenský primátor Milan Volf (ODS) nabízí okolním obcím bezplatné poradenství pro vytvoření městské policie. Romští představitelé vyslovili vážné obavy, že dosavadní vývoj na místní úrovni směřuje k předválečnému období, kdy byl vůči cikánům uplatňován tvrdý represivní postup na základě zákona.
„Obce a města využívají všech možností k tomu, jak se ,vypořádat s cikánským zlořádem a ukazuje se, že jsou v tom velice úspěšní. Představitelé místní samosprávy se nezatěžují tím, co říká ústava ani jaké závazky na sebe vzala Česká republika v oblasti lidských práv a práv příslušníků národnostních menšin. Místní mocipáni se rozhodli, že se pomocí byrokratického rasismu zbaví Romů na 'svém území',“ řekl Josef Duna z vedení Grémia romských regionálních představitelů. Představitelé romských organizací se dohodli, že vypracují právní analýzu situace Romů na místní úrovni. V jednotlivých místech začnou provádět monitoring a jednat s místními představiteli o vzniku spolupráce romských organizací, romských činitelů (členů Rady vlády pro národnostní menšiny a záležitosti romské komunity), krajských koordinátorů, romských poradců, organizací aj. Tento postup je nezbytně nutný, aby se podařilo zajistit ochranu Romům před byrokratickým rasismem na místní úrovni, jehož důsledky Romy postihují v samotné podstatě jejich života. Ladislav Bílý (člen Grémia romských regionálních představitelů) k tomu říká: „Jestliže se v této době Romové nesemknou a nezačnou se společně bránit byrokratickému rasismu, čeká nás všechny osud našich předků.“

Ondřej Giňa
Foto: autor

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál