Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  z policejní kroniky

ZÁBŘEH – Opilý mladík (24) bezdůvodně zaútočil ve vestibulu nádraží v Zábřehu na romské manžele: nejprve rasistickými nadávkami a poté fyzicky. Konflikt viděla pokladní, která ihned přivolala policii. „Nadával nám do cikánských kurev a černých sviní. Prý na nás nebude dělat. Přitom jsme mu nikdy nic neudělali,“ popsal napadený muž. Jeho manželka dostala kopanec do břicha, a když upadla na zem, kopl ji násilník ještě do ramene a manžela do nohy. Policejní hlídka mladíka odvedla na služebnu, kde byl obviněn z výtržnictví. „Pokud se najdou svědkové, kteří slyšeli rasistické nadávky, bude stíhání rozšířeno o hanobení národa, rasy a přesvědčení,“ uvedl šumperský policejní mluvčí.

BŘECLAV – Dva Romové, kteří v létě napadli obsluhu i návštěvníky koupaliště v Břeclavi, stanuli před okresním soudem. Nyní se J. D. (31) a O. D. (32) zodpovídají z útoku na veřejného činitele. Romové uzavřeli sázku, že se vykoupou oblečení, ale plavčík je upozornil na dodržování pravidel, a to celý incident odstartovalo. Asi 40 Romů se začalo prát s obsluhou koupaliště a napadat neromské návštěvníky. Na místo přijela hlídka strážníků, na kterou chtěl jeden z Romů zaútočit skleněným střepem; vytažení služební zbraně a hrozba použití ho zchladily. Obžalovaní u soudu argumentovali: „My nic, to kdyby si ten plavčík nezačal, tak se nic nestalo.“ Po výslechu prvních svědků soudce případ odročil na říjen.

VSETÍN – Po Romech, kteří 8. září napadli Hanu Čukovou (10), dceru starosty Vsetína, pátrá tamní policie. Hana se vracela vpodvečer od kamarádky, když ji kousek od domu obklopila skupinka šesti nebo osmi Romů. Začali na ni pokřikovat a údajně chtěli nějaké peníze, šťouchali do ní, až upadla na zem. Vsetínský policejní mluvčí řekl, že dosud neznámým pachatelům hrozí desetitisícová pokuta. Případ se řeší jako přestupek proti občanskému soužití.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál