Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  I my jsme položili několik otázek brněnským studentům v rámci projektu Společná jízda 2003.

Máte nějaké přátele v zahraničí? Co se vám na nich líbí? Vadilo by vám sedět vedle Roma? Co byste udělali, kdyby vás učitel posadil vedle někoho, vedle koho byste nechtěli sedět?

Karel Ančinec (22)
Ano, mám pár kamarádů ze Slovinska a z Arménie. Mají jednu příjemnou vlastnost: jistý druh sounáležitosti. Sedět vedle Roma pro mě není opravdu žádný problém, ale vadilo by mi sedět vedle člověka, který nedodržuje hygienické návyky. A pokud by někdo odmítl sedět vedle mě, řekl bych mu, ať si tedy odsedne.

Zuzana Zezulová (19)
Ano, v Norsku, kde jsem letos o prázdninách strávila dva týdny, a v Německu, kde jsem byla na výměnném pobytu rovněž dva týdny. Na Norech se mi líbí, že jsou velice přátelští a také pohodoví. Lidé se tam tolik nestresují, pořád se za něčím nehoní, jak to děláme my. Pobývali jsme na menším poloostrově a když jsme šli na procházku a někoho potkali, automaticky nás pozdravil, což by se u nás asi nestalo. Také se mi tam například líbilo, že si můžete nachytat ryb, kolik chcete a neplatíte za to žádné poplatky. Říkají, že moře je všech a ryby se v něm množí samy. Z Německa jsem si odvezla taky převážně kladné pocity, ale Němci si přece jenom udržují určitý odstup, už se vám tolik neotevřou.
Sedět vedle Roma by mi nevadilo, pokud by se choval slušně a rozuměli bychom si. Nevadilo by mně sedět ani vedle Číňana nebo černocha. Musíme posuzovat charakter jedince. Kdyby mě kantor posadil vedle někoho, vedle koho bych nechtěla sedět, snažila bych se s tím smířit. Pokud by to nešlo, požádala bych, zda si smím přesednout. Také se domnívám, že pokud by měl sedět s Romem někdo, kdo je odsuzuje, ale přitom se s nimi přímo nesetkal, mohl by na ně změnit názor.

Lucie Kubská (16)
Žádné přátele mezi cizinci nemám. Ale chtěla bych poznat anglickou kulturu a vůbec Angličany. Sedět s Romem či cizincem v jedné lavici by mi vůbec nevadilo.

Jana Pavlicová (17)
Tancuji soutěžně s klukem z Madagaskaru a je to strašně fajn člověk. Je úplně jedno jaké je člověk národnosti: jsme úplně stejní lidé, jen mluvíme každý jiným jazykem. Mezi všemi národy se najdou jak dobří tak i špatní lidé. Sedět s Romem mi nedělá žádné problémy. A proč také?

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál