Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Ohlédnutí za festivalem Gypsi Celebration

O názor na festival Gypsi Celebration jsme požádali muzikanta Jana Polyaka. Zajímal nás jeho pohled na jazzový den festivalu, protože on sám hraje jazz, je fandou jazzové muziky, jazz miluje, jazzem žije.

Jaký byl červencový festival Gypsi Celebration na hradě Svojanov?
Byl jsem tam, ale jen v den jazzu, muzikantská jazzová úroveň byla opravdu vysoká. Sami muzikanti si postavili vysokou laťku, pro mne byl ten večer skutečně hodně kvalitní. Co se týče jazzových muzikantů, na sobotní večer byl pozván jako hlavní host Antonín Gondolán. Na jeho počest nastudovala Ida Kellarová se svým pěveckým sborem jeho píseň Imar me. Byl to dobrý nápad vzdát mu hold, Tonda byl vlastně první Rom, který prezentoval romskou muziku v rozhlase a v televizi.
Na třídenním festivalu hráli samí dobří muzikanti, ale i špičky, ke kterým patří v současné době klavírista Ondrej Krajňak a kontrabasista Josef Fečo.

Přišli si posluchači na své?
Já si myslím, že ne, podle mě tam hrály velké romské osobnosti náročnou muziku. Myslím, že stačilo představit jen jednu kapelu pro ukázku, aby bylo poznat, že i mezi námi jsou umělci na úrovni. Dál už měl být festival laděn směrem k Romům, kteří mají raději jednoduchou muziku.
První den se na pódiu střídaly kapely, které hrály moderní romský popík, k ním patřili i populární Terne čhave z Hradce Králové. Další den patřil jazzu a poslední den cimbálovkám. Kdo vydržel od pátku do neděle, určitě si přišel na své. Myslím, že to bylo velice dobře zorganizované.

Bylo tam víc Čechů nebo Romů?
Řekl bych, že tam bylo nad očekávání hodně Čechů, příznivců jazzu, ke kterým patřili třeba slovenští profesoři z bratislavské konzervatoře. Ale Romů tam bylo víc, dá se říct, že to byly velké muzikantské klany.

Minulý rok jste se podílel v Brně na organizaci Djangofestu, bude i letos?
Ano, už 22. října, opět ve známem brněnském klubu Fléda. Po loňských zkušenostech však budou na hlavním pódiu jen tři kapely: Parno Grast z Maďarska, Českou republiku zastoupí pražští Bengas a brněnští Bratři Lázokovi. Na malém pódiu bude jen malá Django sestava – Rosen trio z Mikulova, které zahraje jazz třicátých let. Protože muzika spojuje národy, je naším cílem, aby se z Djangofestu stala brněnská tradice.

Katka Danyiová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál