Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Děti z Luniku nemohou do školky

Košice – Dětem v předškolním věku na košickém „romském“ sídlišti Lunik IX hrozí, že nebudou letos absolvovat přípravu na základní školu. Důvodem je nedostatečná kapacita místní mateřské školy, neboť část jejích prostor využívá zvláštní škola. Informoval o tom starosta Luniku IX Ladislav Šaňa.

„Kapacita mateřské školy dovoluje přijmout 73 dětí. Již nyní je jich více, a to ještě dalších 70 musela škola odmítnout,“ poznamenal Šaňa. Situace na sídlišti graduje. Mezi nepřijatými dětmi jsou i předškoláci. Rodiče přitom mají zájem, aby předškolní přípravu absolvovaly. „Když naše děti nastoupí na základní školu bez této přípravy, po prvním ročníku je přeřadí do zvláštní školy,“ podotkla jedna z maminek, na jejíž dítě již nezbývá kapacita školky.
Rodiče přitom nechtějí, aby jejich děti dojížděly do přípravky v jiné části města, neboť to představuje výdaje navíc na cestovném.
Nedostatečná kapacita zařízení se řeší již od roku 2002. Nyní starosta Šaňa vyzval otevřeným dopisem vedoucího oddělení školství Magistrátu města Košice, aby se s nevyhovujícím stavem konečně něco udělalo. „Doposud se kompetentním orgánům nepodařilo problém vyřešit. Doufám, že tak učiní co nejdříve, aby naše děti měly stejné možnosti jako ostatní,“ doufá starosta. Mateřskou školu na Luniku IX nyní navštěvuje 103 dětí.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál