Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Dva romské festivaly v jednom kraji

V sobotu 23. srpna zněly v Libereckém kraji romské melodie hned na dvou festivalech, které od sebe dělilo jen 70 kilometrů. Diváci však zaplnili do posledního místečka obě hlediště: v Lysé nad Labem i v Jablonci nad Nisou. Na oba festivaly jsme se zajeli podívat i my.

Jablonec nad Nisou
Regionální festival romské kultury v Jablonci nad Nisou pořádalo tamní Občanské sdružení pro podporu a rozvoj romské mládeže a městský úřad pod záštitou místopředsedy vlády Petra Mareše a jabloneckého starosty Jiřího Čeřovského. Letní kino patřilo Romům již od 14 hodiny. Vystupovali známé a populární romské skupiny, folkové, lidové, cimbálové, zpěváci, tanečníci a taneční soubory. Největší z nich byl chanovský folklorní taneční a pěvecký soubor Sam Roma Sam. Odpoledne zahájila romská cimbálová muzika Miroslava Kotlára z Liberce. Tento žánr skoro zaniká a hraje ho už jen pár romských muzikantských rodů. Na pódiu se však střídaly i jiné žánry – pop, funky, romský pop v podobě temperamentních čardášů, ale i prvky jazzu, klasiky a operety, kterou dovezlo divadlo Romathan z Košic. Nálady různých hudebních žánru se mísily s vůní různých romských jídel, mezi kterými nechyběly např. goja, holubki, pašvare, pravý cikánský guláš, pečený bůček a různé jiné romské dobroty a speciality, po kterých se jen zaprášilo.

Lysá nad Labem
Místní zámecký park patřil Romům, jejich písním, tancům a hudbě. K dobré atmosféře přispívalo i počasí, sluníčko se prodíralo mezi stromy a svými paprsky hladilo zhruba tisícovku posluchačů. Stejně tak je hladily tóny romských písní v podání hudebníků a zpěváků. Mezi významnými hosty v hledišti seděl i předseda sdružení Dženo Ivan Veselý, romské osobnosti z řad hudebníků a romských aktivistů. K dobré atmosféře festivalu přispíval také moderátoři Richard Samko (kterého známe ze zpravodajství České televize) a Helena Prodanová. Festival otevřel jeho organizátor, předseda Sdružení romských občanů Lysá nad Labem Milan Horváth a místostarostka Marcela Chloupková. Poté zahrála romskou hymnu Dželem Dželem skupina Bengas a pak už hrála repertoár, který publikum odměňovalo potleskem.
Na pódiu se postupně představil místní dětský soubor Khosnoro a nymburští Baroni. Avšak divákům asi nejvíce lahodil pohled na ukázku romské svatby a křtin, kterou předvedly děti z ústeckého souboru Hvězdičky. Dále vystoupili dva nevidomí Romové z Náchoda, kteří obdrželi na konci festivalu ceny za svůj pěvecký a hudební výkon. Cenu a velký aplaus sklidili také chomutovští Grosmos, kteří svým po všech stránkách příjemným vystoupením celý program uzavřeli.
Poté následovala romská zábava, kdy k tanci a poslechu hrála místní skupina Gipsy Melodi a Gipsy Billy z Nymburka.

Gejza Horváth
Foto: Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál