Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  V Karviné se objevila úplavice

Karviná (ror) – Epidemie bacilární úplavice propukla koncem srpna na Karvinsku. Tato vysoce nakažlivá střevní choroba se rozšířila v romské komunitě v osadě Vagónka především mezi malými dětmi. V souvislosti s epidemií bylo v nemocnicích v Havířově, Třinci a Ostravě v době uzávěrky našeho listu více než třicet osob.

Úplavici zavlekl do Karviné člověk, který přijel na návštěvu ze Slovenska. Od něj se postupně nakazili další. Vyšetření na bacilární úplavici se muselo podrobit více než sto lidí. „V souvislosti s výskytem tohoto onemocnění byla neprodleně provedena příslušná protiepidemická opatření směřující k zamezení dalšího šíření nákazy,“ uvedla ředitel ka Krajské hygienické stanice v Ostravě MUDr. Helena Šebáková.
Ke každému novému případu vyjížděli pracovníci hygienické stanice. Další kontaktované osoby byly poučeny o způsobu šíření nákazy, včetně důsledného provádění povrchové dezinfekce v domácnostech a dezinfekce rukou. Během práce v ohnisku nákazy bylo podle Šebákové zjištěno protékání žumpy. Proto hygienici požádali o neprodlené vyčerpání žump všech devíti bytových domů ve Vagónce a následnou sanaci. Rovněž odebrali kontrolní vzorky pitné vody. Laboratorním vyšetřením nebyly prokázány zdravotní závady.
Obyvatelé Vagónky si stěžovali, že pracovníci hygienické stanice neprovedli odběry vzorů i ze žump. To však je podle hygieniků bezpředmětné, neboť při úplavici je jasné, že žumpy bakteriemi zamořeny jsou.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál