Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Za brutální útok pouze podmínky

Praha – Jen s podmíněnými tresty odcházeli 15. srpna od Obvodního soudu pro Prahu 8 čtyři mladí násilníci, kteří loni v říjnu na Palmovce surově zbili sedmnáctiletého studenta obchodní akademie Marka Poláka.

Devatenáctiletý Jakub Mělničák byl odsouzen na tři roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Roberta Bouše, Filipa Kousala a Tomáše Ovsenného soud odsoudil na 1,5 roku s podmínkou na dva roky. Všichni byli odsouzeni za pokus o ublížení na zdraví s rasovým podtextem a výtržnictví a žalobkyně Hana Vrbová pro ně ve své závěrečné řeči požadovala podmíněné tresty. „Žádám soud, aby vzal v úvahu jejich nízký věk a to, že dosud nebyli trestáni,“ řekla. Soud jí vyhověl i v další věci: vyměřil mladíkům trest na spodní hranici zákonné sazby.
Odsouzení napadli Poláka 26. října u tramvajové zastávky Palmovka: „Utíkal jsem k babičce. Jeden z mladíků mě doběhl a srazil na zem. Sedl si mi na hrudník a mlátil mě. Pokoušel se mi zlomit vaz. Přitom mi nadával a vyhrožoval, že mě zabije. Přiběhli i jeho kamarádi a začali do mě kopat.“ Napadení ukončila až projíždějící policejní hlídka, která rasistické útočníky na místě zadržela.
Rozsudek přijali s nelibostí obě strany, odsouzení útočníci i napadený a jeho příbuzní. Útočníci vyjadřovali svůj postoj jednoznačně. Nejslušnější věta, kterou novináři od nich slyšeli, zněla: „Jděte do hajzlu.“ Nespokojenost vyjádřil i napadený. „Kdyby mě zabili, tak by možná dostali vyšší tresty.“
Svou nelibost vyjádřil i Markův otec: „Je to fraška. Očekával jsem, že alespoň v případě toho jediného zletilého bude soud přísnější. Je to další příklad, jak funguje česká justice. Připadá mi to, jako by soudy dávaly najevo, zmlaťte klidně někoho s jinou barvou pleti, nic se vám nemůže stát.“ Také matce Anně Polákové se zdá rozsudek nedostatečný. „Potrestaní by měli být i rodiče. Neznám matku, která by byla ráda, že její dítě jde do vězení. Pokud rodiče nebudou vědět, že jejich dítě půjde za takové útoky do vězení, tak s tím nic dělat nebudou a bude to pokračovat pořád dál,“ řekla našemu listu.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál