Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Na východním Slovensku vysychají studny

Ondavské Matiašovce (RPA) – Letní horka a sucho způsobily vysychání studní v romských osadách na Slovensku. Situaci navíc zhoršuje skutečnost, že většinou nejsou napojeny na obecní vodovod. Ve východoslovenské osadě v obci Ondavské Matiašovce začali vysýchající studny zásobovat pitnou vodou z cisteren.

„Jde o havarijní stav, jaký jsme ještě nezaznamenali,“ okomentovala situaci starostka Mária Mražiková. Podle ní dalo zastupitelstvo přednost při zásobování vodou romské osadě před vlastní obcí. „Vzhledem k tomu, že tam žije na malé ploše hodně lidí, dali jsme jim přednost. Důvodem je i obava ze vzniku infekčních onemocnění.“ Doplňování vody do studní v osadě však není vždy úspěšné. „Z některých studní voda po naplnění cisternou unikla do nedalekého potoka,“ sdělil romský poslanec obecního zastupitelstva Michal Hušo.
Krizovou situaci chce obec řešit prohloubením všech jedenácti studní v osadě. Potřebných 170 tisíc korun však nemá obec k dispozici, a tak o peníze požádala úřad vlády. Do budoucna chtějí v Matiašovcích předejít podobným havarijním situacím vybudováním vodovodu. „Vodojem umístíme nad romskou osadou a odtud ho rozvedeme nejdříve do osady a potom do obce. To jsou plány na příští rok. Momentální situaci musíme řešit prohloubením studní. Doufám, že potřebnou dotaci z prostředků pro romské komunity získáme,“ věří starostka.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál