Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Infocentrum zatím sídlí v obýváku

PARDUBICE – Pět z deseti pardubických romských občanských sdružení se dohodlo, že budou vzájemně koordinovat činnost. Jednotlivá sdružení nezanikla, ale více se specializují na témata jako jsou drogy, zaměstnanost, bytová problematika či ochrana lidských práv. Společně založila Informační centrum, které svou činnost zahájilo začátkem srpna.

Určitá představa o potřebě koordinovaného postupu mezi pardubickými Romy samozřejmě byla již dříve. Když se před rokem přestěhoval z nedaleké Chrudimi do Pardubic Josef Duna, měl i určitou představu, jak té kýžené jednoty dosáhnout. Jako předseda Romského sdružení Jekhetane oslovil další organizace a téměř rok se jejich šéfové dohadovali, jak by měli společně působit. Na dotaz, nakolik těžké bylo se dohodnout, tři představitelé Infocentra mi najednou odpověděli: „Moc.“
Prozatím šéfové jednotlivých organizací úřadují ze svých obývacích pokojů. Sídlem celého Infocentra je obývák jeho místopředsedy a šéfa o. s. Městská romská rada Andreje Horvátha. Tyto provizorní podmínky jsou náročné i pro rodiny romských aktivistů. „V průměru mi obývákem projde šest lidí denně. Ale někdy je jich i patnáct,“ poukázal na podmínky činnosti Josef Duna. Aby skutečně mohlo Infocentrum naplňovat své poslání, tj. pomáhat Romům řešit jejich problémy, potřebuje nějaké nebytové prostory. „Snažíme se dohodnout s magistrátem, aby nám je poskytl. Pokud získáme nějaké peníze, tak si nějakou kancelář najmeme,“ uvedl Duna.
Přestože Infocentrum působí v provizorních podmínkách a náklady na jeho činnost jdou zatím z kapes předsedů jednotlivých organizací, díky dělbě práce se daří vyvíjet poměrně bohatou činnost. „Pomohli jsme rodině, která 25 let žila v jednom bytu a nový majitel domu se jí chtěl zbavit. Rodina totiž odmítla podepsat změnu nájemní smlouvy z trvalé na dobu určitou. Majitel ji dokonce žaloval o vyklizení bytu, ale také díky naší pomoci ten spor prohrál. Bohužel to ale neskončilo, neboť nadále rodině znepříjemňuje život. Smutné na tom je, že tím majitelem domu je městský policajt, člověk placený městem,“ poznamenal Andrej Horváth.
Infocentrum vyvíjí činnost i na poli zaměstnanosti. Právě problému zaměstnanosti se věnuje Josef Duna, který současně působí jako terénní sociální pracovník. „Připravili jsme rekvalifikace pro 30 mladých lidí. Výhodou je, že firmy, které rekvalifikace poskytují, podepsaly závazek, že minimálně na rok absolventa kurzu zaměstnají. Jinak by musely zaplatit polovinu nákladů na rekvalifikaci, kterou hradí úřad práce. To dává lidem šanci, aby se osvědčili a našli zaměstnání,“ sdělil Duna. Podle jeho slov zatím největším zaměstnavatelem je jistá asijská firma, která zaměstnává asi šedesát Romů. „Ti nemají takové předsudky jako české firmy,“ dodal.
Organizace sdružené v Infocentru se nevěnují jen problematice zaměstnanosti a bytů. Na drogovou problematiku a volný čas mládeže se zaměřuje Sdružení pardubických Romů vedené Františkem Peštou. Sdružení pro ochranu práv a svobod občanů ČR v čele s Juliem Horvátem monitoruje dodržování lidských práv. Na zachování romské kultury zase dbají mladí lidé sdružení kolem Andreje Horvátha mladšího.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál