Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   hudební okénko : Gipsy Hery Band

V poslední době vzniklo mnoho romských kapel, ale jen málo z nich se proslavilo tak, jako karlovarská kapela Gipsy Hery Band, která vznikla v roce 2000. Je složena z hudebníků dvou blízkých rodin v tomto obsazení: Miroslav Sivák – kytary, zpěv, percusion, sbory; Lubomír Kiš – kytara, sólový zpěv; Julius Drevňák – kytara, sólový zpěv, sbory; Roman Danč – basová kytara, zpěv; František Bednarik – klávesy, sbory.

Kapelu zakládal dlouholetý hudebník, kytarista a zpěvák Ladislav Bílý, který se muzikou živil profesionálně. Gipsy Hery Band má žánrově pestrý repertoár a jejich aranžím dobře přispívá i zvuk kytar, elektrofonické piano a barvy hlasů jednotlivých zpěváků. Ve svém repertoáru mají romské písně z východního Slovenska, písně ruských Romů, balkánských, polských, slovenských, ale i své vlastní. Je znát, že každý člen kapely prošel žánrem swingu, popu, folku, rocku, jazz rocku a latiny.
Romské písně harmonizují jinak než bývá zvykem, což jim dává zvláštní charakter: nejsou tak smutné a mají punc folku. Kapela už vydala svoje první CD s názvem Devla, Devla (Bože, Bože), které bylo v krátké době vyprodáno. Zájem o kompakt svědčí o tom, že Gipsy Hery Band oslovili svojí muzikou širokou vrstvu posluchačů. Například píseň na CD v rytmu soulrocku Me tuha džav je velice originálně a vkusně zaranžovaná, což písni velice sluší. Skupina Gipsy Hery Band sklízela mimořádný úspěch při vystoupení pro Českou televizi, na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech i na vernisáži českých výtvarníků ve švýcarském Sissachu a na jiných prestižních akcích. V blízké době se předvede i francouzskému publiku, za kterým se chystá na koncertní turné.
Kapela se však nejvíc zviditelnila programem, který nastudovala s karlovarskou filharmonií. Romské písně v tomto obsazení a podání se těší velké oblibě.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál