Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vydavatel dostal podmínku

PRAHA (ror) – Vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko byl již podruhé odsouzen k podmíněnému trestu. Obvodní soud sedmého pražského obvodu ho 11. srpna uznal vinným z hanobení národa, rasy a přesvědčení a vyměřil mu za to 22 měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Odsouzený se proti rozsudku na místě odvolal.

Vydavatel Zítko vydal v roce 2000 nekomentovaný překlad knihy Mein Kampf. Obžaloba ho vinila z propagace hnutí potlačujících lidská práva. Zítko ale tvrdí, že tím žádný zákon neporušil, protože knihu vydal jen jako historický dokument. Obvodní soud pro Prahu 7 mu již předloni uložil podmíněný tříletý trest vězení s odkladem na zkušební dobu pěti let. Současně mu vyměřil pokutu dva miliony korun s podmínkou, že pokud nezaplatí, půjde na rok do vězení. Verdikt však zvrátil Nejvyšší soud. Žalobkyně podle něj nepředložila důkazy o tom, že Zítko vydáním knihy podpořil některé ze současných neonacistických hnutí.
Soud nakonec uznal, že před lety přece jen chybil, a tak Zítko nebyl odsouzen za podporu a propagaci nacismu. Trestní senát Zítkův případ překvalifikoval a odsoudil ho za hanobení národa a rasy. „To, že Hitlerova kniha hanobí židovskou rasu, není třeba dokazovat, je to notoricky známé a není to omluvitelné ani tím, že byla vydána v edici Knihy, které změnily svět,“ uvedl soudce Rudolf Šídlo. Ve jmenované edici Zítko vydal také Komunistický manifest, Leninův spis Stát a revoluce či příručku středověkých inkvizitorů Kladivo na čarodějnice. „Patří to k základní výbavě studenta prostě proto, aby lidé poznali, odkud a kam se svět ubírá,“ tvrdí vydavatel vůbec prvního uceleného překladu Hitlerovy knihy do češtiny.
Knihu Mein Kampf vydal Zítko ve svém nakladatelství Otakar II. nejdříve v nákladu pěti tisíc výtisků. Když zjistil, že jde kniha na odbyt, dal natisknout dalších 100 tisíc kusů. Policie zabavila asi deset tisíc kusů, zbývajících 90 tisíc již bylo prodáno.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál