Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Na Luniku působí katolická misie

Košice (rpa, ror) – První mše svatá v dějinách „romského“ košického sídliště Lunik IX se uskutečnila v neděli 10. srpna. Římskokatolickou misii na sídlišti, kde žije asi pět tisíc obyvatel, vedou kněží Jozef Červeň a Emanuel Čurík. Oba již mají zkušenosti z práce s romskou komunitou.

Vzhledem k tomu, že církev zatím nemá na sídlišti vhodné prostory, plánovala první mši pod holým nebem. Současná vedra však kněze od tohoto záměru odradila a mše se uskutečnila v místním kulturním domě. Na první mši přišlo jen 20 věřících, přesto ji farář Jozef Červeň pokládá za úspěšnou. „Vždy se začíná s málem, ale do budoucna plánujeme rozběhnout naše aktivity v rámci kultury, výchovy a vzdělávání. Předpokládám, že potom by se účast na mších zvedla zejména u mládeže,“ podotkl kněz, který dříve působil v Kežmarku, kde se věnoval romské mládeži. „V naší práci chceme uplatňovat preventivní systém, který má tři pilíře – rozum, náboženství a lásku. Nemůžeme však řešit věci, které náležejí státu,“ vyjádřil farář poslání misie na největším romském sídlišti na Slovensku.
Oba kněží bydlí přímo na sídlišti, což jim umožňuje bezprostřední a každodenní kontakt s obyvateli. V současné době mají první úkol – zajistit prostory vhodné pro bohoslužby. S přípravou jim vypomohou také saleziáni z Bardejova, kteří lunickým kněžím poskytnou maringotku. Ta bude dočasně nahrazovat prostor potřebný pro slavení eucharistie.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál