Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   AuschwitzBirkenau – vzpomínka na 2.3. srpen 1944

Osvětim, Polsko – Dne 2. srpna se konal v Osvětimi pietní akt na památku romským obětem, které zemřely v koncentračním táboře AuschwitzBirkenau. Pořádalo ho Sdružení Romů v Polsku v čele s Romanem Kwiatkowskim. U památného pomníku dostali slovo polští vládní představitelé, představitelé romských organizací i jeden Rom z Německa, který Birkenau přežil. Pietního aktu se zúčastnilo na 200 Romů, ponejvíce z Polska, Německa, Rakouska, Maďarska, ČR atd. Ti všichni si připomněli hrůzy hitlerovské moci. Při této příležitosti poskytl naší redakci rozhovor Hendrik Hauf, který lágr přežil.

Hendrik Hauf, důchodce
Jsem polský Rom. Mí rodiče byli v Birkenau vězněni pět let a já s nimi, byly mi teprve dva roky, když jsem se sem dostal. Nepamatuji si, jaké to tady bylo, ale v tomto koncentračním táboře mně zemřela celá rodina: matka, otec, bratři, sestry, strejdové, tety … Zůstal jsem jako dítě na světě sám. Nikdy jsem si nemohl hrát s matkou a otcem, nikdy jsem nepoznal pořádný život a na vztah rodič – dítě se nepamatuji. Dětství a život mi vzal Hitler. Už navždy to ve mně zůstane. Každý den mně to při mytí připomíná číslo, které mám vytetované na ruce. Sice jsem si založil rodinu, zplodil děti a mám už i vnoučata, ale já sám jsem nikdy nepoznal lásku, jakou dávám svým dětem.

Rajko Djurič, spisovatel
Jsem tu už počtvrté a pokaždé cítím velkou bolest. Tady je místo, kde Romové trpěli, prožívali velké hrůzy a kde umírali děti, mladí, ženy, muži – jen proto, že byli Romové. Tady je vidět, co nacisté chtěli a co s námi provedli. My Romové nesmíme na tuto historii nikdy zapomenout.

Sam romaňi delegacija andal e Čechiko phuv, sam bičhade andal e romaňi organizacija Romano jekhetaňiben pre Morava. Vakerava vaš savore moravska the čehcika Roma. Avľam adaj kaj peske jekhetane te leperas so pes adaj kerlas anglo penda the eňa berš. Pre kada than mule but Roma andal calo Europa. Kada hin o faktos, kada hin o čačipen, kadaj hin te dičhol so kernas le Romenca the le biboldenca (le Židenca), the avre manušenca so kamenas slododa. Natromas te bisterel so pes adaj kerlas. Šoha madomukas kaj kada pes te visarel pale. Mek the adadžives hin le Romen andre Europa pharo dživipen, phari situacija, bibacht pozicija. Ňikhaj len nakamen, traden len avri, maren len, murdaren. Musaj te avel pro svetos feder the le Romenge, mušinas pes te thovel vaš peskro čačipen, vaš peskre prava, the amen sam manuša. Vaš o Roma andal
e ČR vakerlas o Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál