Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Kritéria na výstavbu jsou prý diskriminační

BRATISLAVA (ror) – Výběrová kritéria na výstavbu infrastruktury ve slovenských romských osadách považuje Parlament Romů (PR) Slovenska za účelová. Některá z nich označil předseda sdružení Ladislav Fízik za diskriminační.

Podle Fízika romští podnikatelé ve stavebnictví pokládají za diskriminační především podmínku, že firma, která se uchází o zakázku v rámci programu Podpora infrastruktury pro romské osady, musí mít obrat více než milion eur, tedy přes 42 milionů slovenských korun. Romský parlament proto žádá, aby se na sestavování podmínek výběrových řízení na projekty pro Romy podíleli i jejich zástupci. „Kritéria byla postavena výlučně pro neromské stavební firmy,“ uvádí se v prohlášení PR. Vyslovuje se pro to, aby vítězná firma v tendru na výstavbu infrastruktury zaručila minimálně třicetiprocentní spoluúčast na pracích Romům. Fízik vyjádřil obavy, že pokud to nebude přímo podmínkou projektu, vítězná firma si přiveze jen své zaměstnance a Romové z osad práci nedostanou.
Rámec projektu (včetně podmínek pro jeho financování) vypracovala Sekce pro lidská práva, menšiny a etnické skupiny Úřadu vlády SR. Projekt Podpora infrastruktury pro romské osady je zaměřený na východní Slovensko, kde žije nejvíce Romů. Celkové náklady na projekt představují 16,7 milionu eur, z toho dotace z fondu Phare činí 8,3 milionu eur. Do projektu je zařazeno 30 obcí.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál