Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Klára VeseláSamková v Senátu neuspěla

PRAHA (ror) – Kandidatura Kláry VeseléSamkové do Ústavního soudu byla neúspěšná. Je jedním ze tří prezidentem navržených kandidátů, které senátoři na jednání 6. srpna odmítli. Úspěšná ve své kandidatuře byla pouze senátorka za ODS Dagmar Lastovecká. Dalšími neúspěšnými kandidáty byli Václav Pavlíček a Vladimír Balaš.

Návrh prezidenta Václava Klause na jmenování K. VeseléSamkové podpořilo jen 29 ze 77 hlasujících senátorů. Zákonodárci vyčítali advokátce (je známá obhajobou romských klientů) drobné prohřešky z minulosti, které podle nich dokazují profesní i osobní nevyzrálost. Jinými senátory, jako je např. Martin Mejstřík, byla naopak vysoce oceněna angažovanost této známé advokátky na poli lidských práv.
VeseláSamková po hlasování senátorům řekla, že jejich volbu přijímá s pokorou. Soudí nicméně, že ji odmítli ne kvůli jejím pokleskům, ale kvůli pevnosti jejích názorů. Tvrdí, že proti ní byli lidovci, protože hájí právo ženy na potrat. Diskusi v Senátu označila před novináři za „veřejnou popravu“. Senátoři jí v diskusi připomněli podezření, že jako externí advokátka Prahy 1 za své služby neoprávněně fakturovala desetitisíce korun. Kvůli tomu dostala v roce 2000 pokutu od České advokátní komory. Sama advokátka však pochybení odmítá a dokonce prohlásila, že pokud k pochybení došlo, tak v její neprospěch. Radnice Prahy 1 také odmítla požadovat na SamkovéVeselé náhradu za údajnou újmu a propustila úřednici, která na údajné pochybení upozornila.
Prezident Václav Klaus pokládá hlasování Senátu o ústavních soudcích za skandální. Horní komora parlamentu, která odmítla tři ze čtyř jím navržených kandidátů, tím podle Klause převzala odpovědnost za ohrožení fungování této justiční instituce. „Prezident pokládá hlasování Senátu za naprosto skandální,“ sdělil ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Senát tím podle prezidenta předvedl politické hlasování, které předtím verbálně odmítal. Nechtěl předjímat, zda se Klaus kvůli volbě ústavních soudců sejde s vedením horní komory. Předseda Senátu Petr Pithart před tím znovu naznačil, že by bylo dobré, aby prezident své návrhy se senátory konzultoval předem. Předcházející prezident Václav Havel s návrhy ústavních soud ců v Senátu vždycky uspěl. Do ustavení horní komory v roce 1996 ale jeho nominace schvalovali poslanci, kteří v několika případech kandidáty hlavy státu odmítli.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál