Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Pohodový festival ovládl hrad Svojanov

Svojanov – Vynikající muzikanti a publikum z celého světa, které lačnilo po romské muzice, se sešlo 25. až 27. července na hradě Svojanov u Poličky. Zpěvačka Ida Kellarová tady pořádala již třetí ročník festivalu Gipsy Celebration (Romská oslava).

Pro festival byla příznačná atmosféra pohody, kterou Kellarová cílevědomě buduje. Prostředí hradu jen umocňovalo příjemné pocity z celého festivalu. Komorní atmosféře bylo podřízeno i osvětlení hradu. Elektrické světlo mířilo pouze na vystupující skupiny. Jinak bylo celé nádvoří osvětleno pouze svíčkami. O výzdobu hradu nafukovacími balonky a svíčkami se postaraly děti z mezinárodního tábora, který na hradě pořádalo občanské sdružení Klub hurá kamarád z Pardubic.
Ida Kellarová chce během svého festivalu představit romskou muziku v celé její bohatosti. Lze říct, že se jí to daří. Přestože akci zatím nepodpořil žádný sponzor, dokázala přitáhnout převážnou část romské muzikantské špičky. Hudební část festivalu organizátoři rozdělili do tří tematických večerů. První byl zaměřen na současnou romskou hudbu. Jako první vystoupila Ida Kellarová se svou nově poskládanou kapelou v poněkud více jazzovém složení. (Na basu v ní hraje např. Jožka Fečo, na piano Ondrej Krajniak a na bubny mladý brněnský muzikant Josef Bagár.) Po Romano Rat již začal kolotoč písní a skupin. Publikum dokázaly roztančit i začínající skupiny jako Le Čhavendar či Kandrači. Svitavský Točkolotoč či královéhradečtí Terne čhave však dokázaly publikum opravdu přivést do varu. Závěrečné vystoupení Terne čhave navíc plynule přešlo v jam session, která zabránila spoustě lidí v plánovaném spánku. Nemohli si prostě pomoci a museli zůstat a poslouchat hudbu.
Sobotu 26. července začala odpolední zahradní slavnost v latinskoamerickém rytmu. Zejména pro mladší návštěvníky to bylo opravdu příjemné. Nejen že si zatančili, ale také se mohli vykoupat v místním bazénku. Večer na hradě byl zasvěcen jazzu. Nejdříve však vystoupila brněnská taneční skupina M Dance Club. Mladí tanečníci vzbudili zasloužený aplaus. Poté již bylo slyšet jazz v romském podání. Silně byly zastoupeny různé formace kolem kontrabasisty Jožky Feča. Své umění předvedla i jeho sestra Erika Fečová, která postupně roste v dobrou jazzovou zpěvačku. Ve své jazzové podobě se ukázal také Antonín Gondolán. Příjemný večer plný pohody trochu narušovalo to, že část zejména brněnského publika nepřijela ve vhodný den. Byla velmi čardášově naladěná – romské čardášové publikum se velmi podobá českým dechovkářům. Není schopno téměř nic jiného poslouchat. A tak bratři Lázokové, kteří v programu vystupovali, raději místo jazzu zahráli romský pop. Publikum si zatančilo a bylo spokojené.
Vrcholem festivalu byl nedělní večer zasvěcený tradiční romské hudbě. Zahájil ho sbor studentů Mezinárodní školy zpěvu Idy Kellarové; zpěváci ze čtrnácti zemí předvedli, jak zvládají romské písničky. V této části vystoupily také děti z brněnského tanečního souboru Čercheňa. Večer pak pokračoval tradiční romskou hudbou v podání českých a slovenských kapel.
Mimo koncerty probíhaly v Hartmanicích semináře a diskuse; páteční vedený novinářkami z Romano nevo liľ pojednával o situaci na Slovensku, zejména s ohledem na problém sterilizace romských žen. Sobotní vedla Eva Davidová a Willi Guy a byl zasvěcen romským tradicím a postavení Romů ve Velké Británii.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál