Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové podle ERRC (I)

Ve 20. čísle RH jsme čtenáře informovali o životě romské komunity v Lotyšsku v první polovině tohoto roku. Vycházeli jsme přitom ze zprávy Střediska pro práva Romů v Budapešti. Nyní přinášíme informace o událostech v dalších postkomunistických státech.

Bulharsko
Šestnáctiletý Rom Georgy Simeonov byl na konci ledna smrtelně postřelen vojenským důstojníkem v důchodu Vassilem Ivanovem. Podle informací, které ERRC obdrželo z rozhovorů s příbuznými zesnulého chlapce, se tak stalo v Devičkově, předměstí bulharského města Sliven. K incidentu údajně došlo poté, co se devět romských mladíků v doprovodu 32letého Roma Vassila Kaynova vydalo s třemi vozíky do Devičkova pro kovošrot a dřevo na podpal. Skupina se prý vloupala do domu sousedícího s domem pana Ivanova a zcizila pletivo. Ve chvíli, kdy je Georgy Simeonov odnášel, objevil se Ivanov. Nadával a začal na chlapce okamžitě střílet. Georgy utrpěl ránu do hlavy a do krku a přestože nejevil známky života, Ivanov střílel dál. Podle sofijské nevládní organizace Projekt lidská práva (HRP), která je právním zástupcem obětí, byl při zmíněném incidentu postřelen ještě 12letý romský chlapec.
Skupina se následujícího dne pro tělo Georgyho údajně vrátila. Našla je spálené v prázdném sudu. Podle informací z bulharského deníku Standard polil Ivanov tělo benzínem a zapálil je. Podle Georgyho příbuzných skupina převezla tělo do nemocnice a zavolala policisty. Krátce poté byl Vassil Ivanov obviněn z úmyslné vraždy. Podle bulharského deníku Trud byl Ivanov po dvou týdnech vazby propuštěn na kauci přibližně 515 eur.

Maďarsko
Podle budapešťské tiskové agentury Roma Press Center (RSK) postřelili policisté do břicha 19letého Roma. K incidentu došlo v únoru v městě Hajdúhadház na severovýchodě Maďarska. Dva příslušníci policejního okrsku v HajdúBihar se pokusili zatknout Roma podezřelého z krádeže. Když vešli do jeho domu, na jednoho z nich údajně zaútočil sekerou. Napadený policista údajně vystřelil v sebeobraně. Postřelený Rom pak uprchnul, ale vzápětí byl zadržen a spoután. Podle tvrzení souseda byl podezřelý mladík spoután na zápěstí, ale nebyl ještě postřelen. Policisté prý vyběhli z domu, surově ho zbili a následně postřelili. Jeden z nich údajně zbraní mířil i na Romy ze sousedství, kteří se přišli podívat, co se děje. Postřeleného mladíka v nemocnici ošetřili a čeká ho soud za napadení policisty a pokus o zabití veřejného činitele. Vyšetřování potvrdilo, že počínání policistů nebylo protiprávní.

Litva
Romská aktivistka Egle Kučinskaite informovala ERRC, že více než 500 Romů z Kirtimaie, romské části litevského hlavního města Vilnius, neobdrželo hlasovací lístky pro druhé kolo prezidentské volby (prosinec 2002 a leden 2003), a tudíž nemohlo volit. Postižení Romové podali stížnost, ale v době tisku občasníku ERRC ještě neobdrželi žádnou odpověď.

Jana Kabeláčová
(z podkladů ERRC)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál