Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Brutální zákrok rakouské policie

VÍDEŇ (jk) – Po zveřejnění amatérské videonahrávky, která zachycuje policejní zákrok proti 33letému občanu Mauretánie, se v Rakousku rozpoutala debata nejen o rasistickém podtextu činu, ale i o policejní brutalitě jako takové. Afričan, který údajně tropil výtržnosti na výstavě afrického umění, jež měla zlepšit multietnické porozumění, zemřel poté, co na jeho těle klečelo několik policistů i zdravotníků, kteří mu vpíchli injekci se zklidňujícími prostředky.

Aktivisté a bojovníci za lidská práva uspořádali ve Vídni 25. července pochod proti rasismu. Úřady nařídily pitvu zemřelého. Ta by mohla kromě jiného potvrdit i podezření policie, že muž požil drogy či alkohol. Kritici policejního zákroku však podotýkají, že příčinou smrti mohla být i srdeční příhoda. Rakouské ministerstvo vnitra rovněž zahájilo vyšetřování, které by mělo prošetřit, zda nebudou zasahující policisté obviněni ze zabití z nedbalosti.
Případ se v mnohém podobá incidentu z roku 1999. Tehdy místní úřady nařídily deportaci 25letého Nigerijce Marcuse Omofumy. Nigerijec byl při převozu připoután k sedadlu a měl zalepená ústa i nos. Omofuma během letu zemřel. Loni za to byli tři policisté odsouzeni k osmiměsíčnímu vězení.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál