Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Zapomenuté tóny

Milan Horváth (27), žádaný a všestranný houslista z Brna, vydal své první CD s názvem Zapomenuté tóny. Milan vyrostl v rodině romského primáše Eugena Horvátha, který svého syna usilovně vedl k muzice, odhaloval mu její taje, vštěpoval styl a projev primáše, zasvěcoval ho do tajů houslových variací a romské harmonie.

Když jsem poslouchal nové CD, už po několika málo taktech jsem poznal, že styl muziky vychází opravdu z dílny známé muzikantské rodiny Horváthových. Kompakt je nahraný ve stylu jejich dlouholetých rodinných hudebních tradic.

Proč jsi vydal CD ve stylu staré romské muziky? Protože na trhu tento žánr chybí. Zaměřil jsem se na romskou muziku, romské písně a styl hudby tak, aby kompakt Romy oslovil. Snažil jsem se vytvořit obraz Romů a připomenout jim zapomenuté tóny.

Takže chceš říct, že stará romská muzika zaniká? Ano, Romové ji zahodili na zem a já ji chci zvednout, zvelebit a vrátit zpět do života. Chci vrátit časy, kdy nám byla romská píseň nejbližším přítelem, vychovávala nás, spojovala, šlechtila a byli jsme na ni hrdí. Proto jsem se rozhodl udělat CD se starými romskými písněmi za doprovodu lidové cimbálové muziky tak, jak ji hráli kdysi naši předkové.

S kterými muzikanty jsi při tom pracoval? Hraje tam vesměs moje rodina: otec na violu, bratr Petr na cimbál, bratr Jan na basu, zpívá sestra Lenka a švagr Laďa hraje na syntetizér. Mám tam ale také hosty klarinetistu Jozefa Krajčoviče a violoncellistu Roberta Lacka.

Jak dlouho jsi na Zapomenutých tónech pracoval? Čtyři měsíce. Byla to krátká doba, termín nahrávání se blížil a my jsme museli věnovat přípravě CD mnohem víc času, než jsem přepokládal. Přesto si myslím, že za tu dobu jsme společně s kapelou udělali kus práce.

O čem vypovídají texty písní? V textech se zpívá o tradicích Romů, kultuře, životě, lásce, vztazích mezi lidmi, o přátelství, o Romech a jejich postavení ve společnosti. Na kompaktu je devět písní, z nichž je pět zpívaných a čtyři jsou instrumentální. Mrzí mě, že jsem tam nedostal vše, co jsem chtěl, ale časově se to už nedalo stihnout.

Co pro tebe znamená mít vlastní CD? Mám z toho radost. Splnil se mi jeden sen z mnoha a co se týče Romů, je na nich, aby tuto mou práci zhodnotili. Myslím si, že mezi mladými lidmi je mnoho posluchačů, které osloví. Také doufám, že můj kompakt osloví romské muzikanty, že si ho všimnou a byl bych rád, kdyby nesli tuto štafetu dál. Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál