Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Mladí kluci umějí oslovit

Pokud se člověk podívá do programu různých folkových festivalů, nestačí se divit. Téměř na každém z nich mají Romové nějakého svého zástupce.

Někdy je jich víc, ale téměř nikdy nechybí jedna skupina. Ta si však dokáže srdce publika získat. Jsou to „mladí kluci“ (Terne čhave) z Hradce Králové. V době, kdy Terne čhave byli mladí i podle kalendáře, vyhráli Portu. Po letech se dali znovu dohromady a rychle si získávají folkové publikum znovu na svou stranu. Jako by se jich tzv. únava z romských témat netýkala. A že Čechy romská témata občas silně unavují. Terne čhave prostě umějí oslovit „gadže“ tak, že jim rozumějí, i když zpívají romsky.
Potěšující je, že skupin, které se dokáží uplatnit, je čím dál víc. Nejde totiž o to, že by mezi Romy bylo málo dobrých muzikantů, ale musí si uvědomit, pro koho hrají. Prostě požívat takový jazyk, kterému druzí rozumějí. V tom by se od „mladých kluků“ měli poučit nejen muzikanti. Terne čhave dokáží totiž pro respekt vůči Romům udělat více, než jakýkoli romský politik.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál