Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   představujeme romské osobnosti - Jan Horváth

Jan Horváth je nyní jedním z nejvýznamnějších romských aktivistů a v oblasti literatury vynikl jako básník. V jednom z jeho nejobsažnějších portrétů, uveřejněném v Romano džaniben, je nazýván romským vlastencem a buditelem.

V rozhovoru pro časopis Kereka Jan Horváth řekl, že pro Romy i pro něho samotného se stal rok 1989 rokem nula, počátečním rokem romského obrození. A skutečně, teprve po sametové revoluci, kdy se Romové mohli plně přiznat ke své národnosti a ke svému romství, jako by se otevřela i stavidla talentů mnoha Romů. Mezi nimi vynikl Jan Horváth. V letech 1990–1992 byl poslancem Městského úřadu v Bílovci, 1990–1991 vedoucím tajemníkem ÚV Romské občanské iniciativy v Praze, 1991–1994 šéfredaktorem časopisu Romano kurko a Amaro lav. Od roku 1994 byl dokumentaristou Muzea romské kultury v Brně, zástupcem šéfredaktora Romano kurko a v roce 1998 se stal romským poradcem Magistrátu města Brna.
V současné době žije Jan Horváth se svojí rodinou v Bílovci na Novojičínsku a pracuje jako romský pedagogický asistent na škole v Ostravě. Byl koordinátorem projektu v rámci programu Dživas jekhetane – Nadace rozvoje občanské společnosti Praha.
Tyto aktivity jsou výmluvnou výpovědí o všestranném charakteru Jana Horvátha. Avšak skutečná hlubina jeho osobnosti se odráží především v básnické tvorbě, kterou soustředil v roce 1999 do sbírky Tumenge (Vám). Už sám název vypovídá, že Romům adresuje svou výzvu k vlastenectví. Do hloubi duše každého vnímavého člověka hovoří báseň napsaná za bratry a sestry, zavražděné v Osvětimi. K obecným lidským hodnotám promlouvá i báseň Mira dajorake (Mé mamince). A jako výzva k dorozumění mezi Romy a ostatními lidmi tryská z autorova srdce vášnivá vize společné cesty všech lidí v básni Kaľi ruža (Černá růže):
Černé oči, černé oči,
proč se usmívají?
Že ta černá růže
už není sama,
vedle ní sestra bílá,
jaká krása, jaká síla,
když jsou pospolu!
O všechno se dělí,
jedna druhou nezradí,
úctu a lásku k sobě mají
a jedna druhou nenechá zajít.

Romské osobnosti ve fotografii, 1999, Hnutí R, Jaroslav Balvín

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál