Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  O diskriminaci romských žen

Ženská romská charitativní nadace Čirikli uspořádala v červnu v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě konferenci na téma Romské ženy: dvojí diskriminace ve spolupráci s Mezinárodní nadací Renaissance a projektem Ukrajinští Romové.

Dnes žije na Ukrajině podle oficiálních záznamů na 50 000 Romů. Ve skutečnosti jich je však dvojnásobek. Nemají stálé bydlení, úřady jim odepírají právo na cestovní pas, z čehož plyne i jejich vyloučení z politického a ekonomického života. Romové se neustále potýkají s nedostatkem potravin, tekoucí vody, hygienických potřeb a léků. Předsudky a netolerance, s níž se setkávají u lékařů, je mnohdy odrazují od vyhledání či odmítnutí lékařské péče. Nemoci jako tuberkulóza, svrab či zavšivení bují mezi dětmi i dospělými.
Různé zdroje uvádějí, že pouze dvě procenta ukrajinských Romů jsou gramotná. Dalším problémem je nedostatek motivace ze strany samotných Romů, nedostatek učitelů, učebních materiálů i financí. Na Ukrajině existují nedělní školy pro Romy, ale jejich statut je zatím nejistý, protože nejsou žádná nařízení či zákony týkající se chodu nedělních škol.
Na konferenci byla veřejně prezentována historická a kulturní studie Anguse Frasera Cikáni (vyšla rovněž v češtině), o jejíž překlad se postaralo nakladatelství Vsesvit za podpory Mezinárodní nadace Renaissance.

Jana Kabeláčová
(z podkladů Roma Network)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál