Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Cena z Mělníka putovala do Nymburka

Mělník – Romské rytmy zněly v sobotu 12. července mělnickým zimním stadionem. Poměrně početné publikum tam dokázalo zaujmout 22 skupin a souborů. „Festival jsem uspořádal ve spolupráci se sdružením Šukar Dživipen. Podobné akce bývají i jinde, ale u nás nic takového dosud nebylo. Protože máme romskou muziku rádi, šli jsme do toho,“ sdělil RH hlavní organizátor Milan Oračko.

Pro festival byla příznačná různorodost. Děti tančily tradiční romské písně, ale u diváků vzbudily zájem i rapující partičky kluků. Také v muzice se projevila rozdílnost skupin co do žánrů i do kvality. Bylo slyšet začínající kapely, které teprve sbírají zkušenosti, i romskou hudební špičku. Úroveň festivalu překvapila také místostarostu města Zdeňka Koudelku. „Pepa Červeňák a bratři Oračkové to udělali fantastickým způsobem. Dali dohromady kapely, které jsou opravdu na úrovni. Myslím, že v Mělníku zakládají novou tradici,“ poznamenal ze své role šéfa poroty. Místostarostu překvapilo rovněž početné publikum: „Čekal jsem tak 200 lidí, a je jich tu na 500.“
Místostarosta Mělníka prozradil, které skupiny preferoval: „Nemám příliš v lásce elektronickou hudbu, tedy tu, kde jsou tři syntetizátory, kde si naladí bicí, trubky, saxofon, pozouny. Sice jim to tak šlape a doplnit do toho potom dvě kytary už není problém. Oceňuji kapely, které znějí akusticky, kdy muzikanti za pomoci housliček, kytary a saxofonu dávají pocítit svou duši.“
Pro porotu bylo jistě velmi obtížné určit, komu přiřknout první místo. Preference jednotlivých porotců se rozcházely. Nakonec zvítězila skupina Gipsy Bílý z Nymburka. Za sebou nechala i nyní slavné pražské Bengas. „Opravdu nás první místo překvapilo. Víme, že jsme dobří a nemáme problémy s tím, abychom hráli, lidi o nás mají zájem, ale ostatní muzikanti nás nemají moc rádi. Jsme konkurence. I proto na festivalech první místa nesbíráme. Chtěl by za ně mělnickým moc poděkovat,“ podělil se o své pocity vedoucí skupiny Ladislav Bílý. Cenu za cikánský folklor si odvezli Surmajovci do nedalekých Neratovic.
Festival přinesl především jeden pohodový den do Mělníka. Pokud vydrží organizátorům elán, mohl by se zrodit docela silný regionální festival. Do budoucna by stálo zato přemýšlet o tom, zda při hodnocení neodlišit začínající kapely od zkušených muzikantů. Cena pro začátečníky by je dokázala povzbudit, protože v konkurenci s ostatními moc šancí nemají. Bylo by dobré také hodnotit zvlášť skupiny, které se věnují romskému a modernímu tanci, třeba hip hopu.

Roman Růžička
Foto: autor

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál