Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Extremismus je údajně na ústupu

PRAHA – Český extremismus ochabuje a ustupuje poprvé od konce 90. let. Oslabily se jak levicové extremistické skupiny, tak pravicové. Konstatuje se to ve zprávě o extremismu, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra a 9. července ji na svém zasedání schválila vláda.

Podle zprávy se na oslabení extremistických skupin podílelo několik faktorů. Ministerstvo vnitra tvrdí, že extremistické skupiny má stát pod kontrolou pomocí tajných služeb, což vede k jejich rozkladu. Útlum anarchistického hnutí přičítá zpráva jeho neúspěchu při protestních akcích proti pražskému summitu Severoatlantické aliance, neboť od té doby se hnutí nezmohlo na žádnou významnější akci.
Ochabuje údajně také ultrapravicové hnutí nacistických skinheadů. Podle policejních expertů členů tohoto hnutí ubylo. Oslabení zpráva přičítá soustředěnému policejnímu tlaku a infiltraci neonacistických spolků. Autoři zprávy připisují úspěchy v boji s extremismem také nově zřízenému Útvaru pro odhalování organizované kriminality při Policejním prezidiu a pracovní skupině visegrádské čtyřky pro boj s extremismem. Podle politologů se mohlo stát i to, že někteří extremističtí vůdcové prostě odrostli, založili si rodiny a na organizování akcí už nemají čas.
Podle zprávy se téměř podařilo zlikvidovat neonacistickou hudební scénu a tím přišlo ultrapravicové extremistické hnutí o své finanční zdroje. To se projevilo zejména tím, že uzavřených rasistických koncertů, na které přijížděli i hosté ze zahraničí, zejména z Německa, se konalo podle policie v loňském roce jen poskrovnu.
Neúspěch v boji proti šíření neonacistické ideologie ministerstvo vnitra přiznává v případě moderních technologií. Nedaří se zamezit šíření extremistické ideologie a prodeji rasistické hudby na CD po internetu. To do značné míry pramení z podstaty samotného internetu a rozdílnosti zákonů v jednotlivých zemích. Neonacisté a rasisté využívají amerických serverů. Pojetí svobody slova v USA je totiž podstatně širší než v evropských zemích a tamější legislativa a praxe ani neumožňuje, aby se čeští policisté od svých amerických kolegů dozvěděli, kdo neonacistické stránky provozuje.
Podle policejních statistik loni stoupl oproti roku 2001 počet extremistických trestných činů o 21, tedy na 470. Policie však nezaznamenala žádnou rasově motivovanou vraždu ani pokus o ni. Další úspěchy v boji proti terorismu si policisté slibují také od novely zákona o sdružování ve spolcích a od celkové rekodifikace trestního zákona.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál