Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Policie vyšetřuje útočníky na svobodě

JESENÍK (ror) – Romové v Jeseníku zažívají obavy a někteří z nich údajně uvažují o emigraci. Vlnu strachu vyvolal rasistický útok tří mladých rasistů na romský manželský pár v jeho bytě a následné propuštění útočníků a jejich vyšetřování na svobodě. Útočníci muže pořezali a ženu udeřili dlažební kostkou.

„Je neuvěřitelné, že jsou na svobodě. Nemůžete se nám divit, že máme strach. Pro nás tu nikdo nic neudělá,“ uvedl nedávno v ČT předseda místního romského sdružení Dušan Badi. Podle jeho slov by první odliv Romů z Jeseníku mohl nastat už v průběhu prázdnin. „Pokud se tak rozhodneme, prodáme domy a pojedeme nejspíš do Anglie,“ upřesnil.
Starosta Jeseníku Jiří Krátký v reakci na Badiho prohlášení řekl, že stanovisko Romů nechápe. „Není pravda, že se nestaráme. Před nedávnem jsme například získali od kraje příslib na uvolnění milionové dotace na práci s romskou menšinou,“ poznamenal. Nesouhlasně také reagovala mluvčí jesenické policie Natálie Orlová. Odmítá, že by se policisté dostatečně případu napadení manželského páru nevěnovali. „Co se týče obav Romů z rasových útoků, nemůžeme je vyloučit, ale s touto trestnou činností jsme v Jeseníku nikdy neměli problémy. Loni představovaly rasově motivované útoky jen 0,2 procenta spáchaných trestných činů,“ podotkla. Za loňský rok eviduje policie na Jesenicku jediný útok s rasovým podtextem. Tehdy ale naopak skupina Romů zaútočila na chlapce a muže, který ho přišel bránit.
Jeseník je z minulosti známý řáděním místních i přespolních skinheadů. Jeseničtí neonacisté se často domlouvali na útocích na konkrétní romské rodiny s přáteli z Opavy či ze Zlatých Hor. Ještě v době, kdy násilí vůči Romům bylo souzeno, představitelé místních úřadů podceňovali nebezpečí rasistických útoků. Místní Romové si přitom stěžovali na přístup policie, která údajně projevovala vůči skinheadům sympatie a nepřátelsky vystupovala vůči Romům.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál