Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Ad Křižíkova 46

V čísle RH 14 ze dne 15. května 2003 redakce otiskla článek o incidentu, ke kterému došlo mezi některými skinheadskými hosty restaurace U Schillerů a romskými nájemníky domu na Křižíkově 46, v jehož prostorách se restaurace nalézá. Článek Pomozte, máme strach se netýkal pouze incidentu, ale i následné návštěvy redakce Romano hangos, zaměstnanců Společenství Romů na Moravě (dále jen SRNM) a dvou příslušníků místní městské policie, kteří se situaci snaží řešit. Přestože byla majitelka domu požádána, aby se dostavila a oficiálně se k situaci, která podle nájemníků trvá již několik let, vyjádřila, nestalo se tak. Aby zaměstnanci SRNM získali co nejobjektivnější informace, kontaktovali rovněž královopolskou radnici. Tam jim však bylo sděleno, že o žádném incidentu neví. Článek byl z důvodu naléhavosti celé situace otisknut bez vyjádření majitelky, s níž pak komunikovali jak zaměstnanci SRNM, tak redaktoři Romano hangos. Majitelka přesto tvrdí, že ji nikdo z výše uvedených osob neinformoval ani nekontaktoval. Její stanovisko se redakci podařilo získat až na konci června, a nyní jej zveřejňujeme.

Stanovisko majitelky domu na Křižíkově 46, paní Heleny Vedmochové, není stanoviskem redakce.

„O incidentu, k němuž došlo ze soboty 26. na neděli 27. dubna, samozřejmě vím. Nemám však přesné a jednoznačné informace o tom, co se zde stalo, protože jsem při tom nebyla. Romští nájemníci údajně sprostě nadávali paní výčepní v restauraci U Schillerů, jejíž prostory vlastním. Pak se zde odehrála šarvátka. Někteří hosté restaurace při ní prý házeli romským nájemníkům do oken kamení a častovali je rasistickými nadávkami. I z tohoto důvodu jsem nájemníkům dala do oken mříže. Chtěla jsem tomu učinit přítrž. Je pravda, že tento problém tady ze začátku, když se sem Romové před čtyřmi roky přistěhovali, byl několikrát. Do posledního incidentu se tu však už nic nedělo. V září by se romští nájemníci, kterým se tu nelíbí, měli stěhovat na Obilní trh. V domě však bydlí mnoho rodin, které zde chtějí zůstat. Není však pravda, co vám sdělila paní sousedka odvedle z domečku. Tato paní ráda vyhledává konfliktní situace, přestože tu nebydlí. Očerňuje mě u ostatních nájemníků. Vám kupříkladu tvrdila, že zde romští nájemníci platí 12 tisíc korun měsíčně, což je výmysl. Za byt platí 7 tisíc, z čehož pokryji veškeré provozní náklady s minimálním ziskem 3 tisíc korun. Romové mají velké rodiny a jsou neustále doma, což znamená, že náklady na teplou vodu jsou značné, protože jejich spotřeba je vyšší než u normálních rodin. Nesmysl je rovněž i to, že zde mají vodu ze studně či že zde nefunguje kanalizace.
Nemohu za to, jací hosté sem chodí. Nemohu je vyhazovat či jim říkat, aby sem nechodili. Je pravda, že výzdoba restaurace je pochybné povahy, ale nemohu je přesvědčovat o tom, že nemají pravdu. Na svůj názor mají právo a já je měnit nebudu. V prostorách restaurace se bude brzy malovat, takže plakáty, které tu teď visí, pravděpodobně zmizí. Ztrhávat je ale nebudu.“
(red.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál