Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové podle ERRC

Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) vydalo letošní první dvě čísla čtvrtletníku Roma Rights Quarterly. Ze zpravodajské části brožury s podtitulkem „Antidiskriminační zákony“ budeme na pokračování čtenáře informovat o situaci Romů v Evropě, tak jak ji za poslední čtvrtletí roku 2002 a první kvartál 2003 zaznamenalo ERRC.

Finsko vyhostilo Romy
Podle informací Rádia Svobodná Evropa byla 20. listopadu 2002 skupina 37 slovenských Romů, kteří žádali ve Finsku o azyl, vyhoštěna zpět do Košic. Rádio Svobodná Evropa dále informovalo o skutečnosti, že finanční příspěvky pro žadatele o azyl byly drasticky zredukovány s cílem snížit počet imigrantů v zemi. Přiostřováni imigračních a azylových zákonů v západoevropských zemích je jednou z oblastí, kterou se ERRC snaží pozorně monitorovat.

Lotyšský parlament odmítl pozitivní opatření pro Romy
Lotyšská komise pro lidská práva (LHRC) je nevládní organizace se sídlem v hlavním městě Riga. LHRC sdělila ERRC, že v říjnu 2002 parlament odmítnul návrh doplňku zákona o dani z příjmu pro podnikatele. Ten měl v případě schválení snížit daně podnikům, které zaměstnávají příslušníky romské komunity. LHRC dále informovala, že doplněk zákona měl určit míru snížení v závislosti na počtu romských zaměstnanců. Pozměňovací návrh představila HRUL, lotyšská strana podporující menšiny, z důvodu vysoké nezaměstnanosti Romů, jež podle poslance za HRUL, Modrise Lujanse, postihuje na 80 % příslušníků romské komunity v Lotyšsku.

Z podkladů ERRC připravila Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál