Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  ČR se připojí k Desetiletí integrace Romů

BUDAPEŠŤ/BRNO – Česká republika se zapojí do mezinárodního projektu Desetiletí integrace Romů. Je rozvržený do let 2005 až 2015 a jeho garantem je nadace Open Society Američana maďarského původu George Sorose. Zdroje pro realizaci projektu by měla zajistit Světová banka a fondy EU.

Dohoda na projektu je výsledkem mezinárodní konference o romské problematice v Budapešti, kterou pořádala Světová banka, maďarská vláda a Sorosova nadace. „Konkrétní projekty pro každou zemi by měly být vypracovány v příštím roce, aby celý projekt mohl být spuštěn v roce 2005. Chceme se projektu zúčastnit. Koneckonců nám ani nic jiného nezbývá, protože romská problematika se týká i nás,“ řekl místopředseda české vlády Petr Mareš, který Českou republiku v Budapešti zastupoval. Podle vicepremiéra je účast na Desetiletí integrace Romů pro ČR výhodná, neboť projekty v rámci programu pro celou střední a východní Evropu vyjdou levněji, než kdybychom je připravovali sami. Mareš v projektu vidí také příležitost, aby ČR začala v rámci romské problematiky spolupracovat s více zeměmi než jenom se Slovenskem, jak je tomu doposud.
Předseda Světové banky James D. Wolfensohn potvrdil, že banka se chce do řešení romského problému aktivně zapojit. Podle něj bude klíčové vytvoření mladé romské elity, která by mohla řídit integraci Romů. „Integrace Romů je pro Evropu příležitostí i vý zvou,“ uvedl Wolfensohn ve svém vystoupení. Ve střední a východní Evropě žije podle odhadů sedm až devět milionů Romů.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál