Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Semily se zbavují romských domů

SEMILY (red) – Zchátralých domů v semilské čtvrti Kolonky, které obývají převážně Romové, se chce zbavit místní radnice. Šest domů s celkem sedmapadesáti byty chce město prodat za dva a půl milionu korun. Tento záměr již schválilo městské zastupitelstvo.

Přednost v připravované privatizaci Kolonky mají před ostatními zájemci současní nájemníci tamních bytů. Obyvatelé Kolonky však musí dohromady koupit vždy celý dům, nikoliv pouze jeden byt, jehož cena se pohybuje okolo 40 tisíc korun. Přestože je cena poměrně nízká, je možné, že nájemníci byty nebudou schopni koupit. Většina je odkázána na sociální dávky. „Z těchto peněz si zřejmě nedokáží ušetřit ani na velmi levný byt. Pokud domy koupí soukromník a pokusí se nájemníky vystěhovat, tak netuším, co pak s těmito lidmi bude město dělat,“ vyjádřila své obavy vedoucí sociálního odboru radnice Alena Housová. Obdobné obavy vyjadřují i obyvatelé Kolonky. „Pokud to koupí jiný zájemce, jichž prý není málo, zřejmě dřív nebo později skončíme pod mostem. Kdo by spravoval baráky s cigánama,“ okomentoval záměr radnice jeden z obyvatel.
Tyto obavy jsou poměrně oprávněné, neboť o domy již dříve projevily zájem některé místní firmy. Starosta města František Mojžíš však tvrdí, že obavy jsou zbytečné. Zdůrazňuje, že vystěhovat nájemce je problém i pro soukromého majitele a údajně již zaregistroval zájem některých nájemníků o koupi bytů.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál