Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Viceprezident na východě SR

Viceprezident Světové banky pro Evropu a střední Asii Johannes Linn navštívil východoslovenské romské osady Spišský Hrhov, Raškovce, Žehru a Letanovce, aby se přesvědčil, v jakých podmínkách žijí Romové. Jeho návštěva souvisela s konferencí, které se 30. června a 1. července v Budapešti zúčastnili předsedové vlád, finančníci a představitelé romské komunity. Ti budou mimo jiné diskutovat o řešení romské otázky v zemích střední a východní Evropy.

„Návštěva těchto osad mi pomohla seznámit se se širokou škálou problémů romské menšiny. Zatímco ve dvou osadách jsem viděl značný pokrok jako výsledek iniciativy tamní samosprávy a pomoci státních úřadů, ve dvou dalších byla situace velmi špatná. Romové tam žijí odloučeni od společnosti v nevyhovujících podmínkách,“ konstatoval viceprezident Linn. Podle jeho slov někdy stačí pomoc ve formě grantů, jindy je však začlenění Romů do společnosti mnohem namáhavější a nákladnější. Klíčem ke zlepšení postavení Romů je zvýšení úrovně romského vzdělání, které jim v budoucnosti umožní získat zaměstnání.
Organizátoři budapešťské konference hodlají na fóru založit „fond vzdělanosti“, do něhož by měly přispět vlády zainteresovaných zemí, Evropská unie, Nadace otevřené společnosti George Sorose a Světová banka.

jk

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál