Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romský festival v Karviné se vydařil

Sdružení Romů severní Moravy uspořádalo ve dnech 20. a 21. června již čtvrtý ročník Karvinského romského festivalu. Součástí letošního bylo otevření nově vybudovaného Romského kulturního centra v KarvinéNovém Městě. Zúčastnil se ho ostravský primátor Aleš Zedník, představitelé romských organizací, Rady vlády pro záležitosti romské komunity, ministerstva kultury, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a další hosté. Festival zahájil hejtman Evžen Tošenovský a předseda pořadatelské organizace a hlavní organizátor Milan Ferenc.

Romské kulturní centrum v Karviné bylo vybudováno nákladem více než 20 milionů korun. Výstavbu finančně podpořila vláda ČR, krajský úřad a další sponzoři. Mimořádná zásluha na vybudování centra patří předsedovi sdružení Milanu Ferencovi. Kulturní centrum nabízí pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích aktivit. Společenský sál má kapacitu 400 osob, další prostory jsou určeny pro semináře, klubovou a zájmovou činnost, technické zázemí umožňuje videoprojekci a simultánní tlumočení.
Festival zahájil vynikající pěvecký soubor Sluníčko, který s úžasnou lehkostí předvedl vokální úpravu známých skladeb; škoda jen, že vystoupení narušilo nepříznivé počasí. Při vystoupení slovenského umělce Ľuba Virága a jeho Fantasy orchestr se počasí umoudřilo, a tak si posluchači mohli vychutnat profesionální výkon. Směs známých romských melodií za doprovodu tradiční cimbálovky a vystoupení Ľuba Virága patřilo k jednomu z nejzdařilejších. Věra Bílá se skupinou Kale předvedli očekávaný výkon a několik skladeb z nového repertoáru. Až skupina City Boys z Trnavy rozproudila všechny posluchače, kteří potom tančili v areálu letního kina i v přilehlých prostorech. Strhující rytmus a nade vše vynikající pěvecký výkon kapely přijalo publikum s velkým nadšením a odměnilo ji zaslouženým potleskem i květinovými dary.
Finále festivalu patřilo polskému souboru Dona Vasila, který vystoupil v nádherných tradičních romských kostýmech. Vynikající zpěv sólistky Iriny Vasil uchvacoval krásným zabarvením hlasu. Celý čtvrtý ročník Romského festivalu v Karviné se vydařil.

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál