Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Drogy je třeba řešit na místní úrovni

BRNO – Na problematiku drog se zaměřila mezinárodní konference Komunitní spolupráce v ČR, kterou 24. až 26. června uspořádalo v Brně sdružení Podané ruce. Téma bylo podle názvu jasné: spolupráce na místní úrovni a napříč institucemi.

„Naše úspěšnost nezávisí na nás. Záleží na spolupráci s lékaři, s místní komunitou, s policií, soudy,“ vysvětlil potřebu spolupráce předseda sdružení Jindřich Vobořil. Přitom spolupráce, která by mohla více ovlivnit drogovou problematiku, prakticky neexistuje. „Jsme první, kteří pozvali lidi z různých oborů a institucí. Sešlo se jich asi 150, účast byla slušná, ale je škoda, že chyběli například soudci, kterých se tato problematika velmi týká. U nás je zvykem, že různé akce se dělají podle oborů. Zvlášť se sejdou učitelé, zvlášť lékaři a podobně. Že by ale odborníci mohli mít nějaký společný problém k řešení, že by se vzájemně poslouchali, to u nás zatím nefunguje,“ poznamenal Vobořil. Na druhé straně ocenil účast zástupců brněnského magistrátu a krajského úřadu.
Podle Vobořila se právě na místní úrovni otvírá i možnostspolupráce s romskými organizacemi: „Nevím o tom, že by některé romské aktivity měly nějaké výsledky v rámci drogové problematiky a přitom pro nás je zase problém se na Romy napojit. Bylo by dobré, kdyby se podařilo nějakým způsobem spolupracovat.“
Konference se zúčastnili taktéž odborníci z Velké Británie, kteří mají s komunitní spoluprací podstatně větší zkušenosti. Na téma komunit hovořil Dr. Russel Newcombe z Liverpool John Moores University. Problematice věznic a drog se věnovali představitelé organizace Crunstoun Drug Services.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál