Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Tři policisté dostali podmínku

CHEB (ror) – Tři z pěti karlovarských policistů, kteří čelili obvinění, že odvlekli do lesa a zmlátili Roma Karla Billého, byli 27. června za tento čin odsouzeni Okresním soudem v Chebu k podmínečným trestům.

Tomáš Mrňák, Pavel Holoubek a Eduard Kalla byli odsouzeni na deset měsíců s odkladem na dva roky. Taktéž na dva roky jim soud zakázal činnost u policie. Muži byli potrestáni za zbití Billého a za zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle soudu jejich čin neměl rasový podtext. Zbývajícím dvěma policistům, Pavlu Davidovi a Petru Nachtigalovi, soud vinu neprokázal, takže je obžaloby zprostil. Proti rozsudku se na místě odvolali všichni tři odsouzení a také státní zástupce, který nebyl spokojen s výrokem soudu v případě všech pěti obžalovaných.
Rozsudek se nelíbil ani Billému. „Nachtigal se vrátí do služby a bude se mi za ty, co byli odsouzeni, mstít,“ obává se. Výhrady vyjádřil také Jan Kopál z Ligy lidských práv, který byl zástupcem napadeného. Za brutální cílevědomě provedený útok by předpokládal vyšší tresty. Negativně zhodnotil také skutečnost, že od samého počátku nebyla do obžaloby zařazena skutková podstata omezování osobní svobody a mučení a jiného nelidského zacházení. Na druhé straně ocenil, že k odsouzení policistů vůbec došlo. Pokládá to za krůček k ukončení beztrestnosti policistů v ČR.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál