Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Minianketa

Některé účastníky luhačovického semináře jsme požádali o odpověď na otázku, zda pro ně byla tato akce přínosem.

Iveta Demeterová, rádio Rota
Možnost zúčastnit se semináře v Luhačovicích mě opravdu potěšila. Neříkám to jen proto, že o luhačovických lázních jsem mnoho slyšela a dosud jsem neměla možnost toto krásné místo navštívit. Především mě povzbudil smysl semináře, zvláště vzdělávací a obrozenecká atmosféra, v níž se setkání neslo. S mluvenou romštinou vyrůstám odmalička, s romštinou psanou je to horší.
Vždy jsem si myslela, že romsky rozumím, jenže ouha! To, že se advokát řekne fiškaľis jsem se dozvěděla až v Luhačovicích. Překvapená jsem byla i z druhů romských slov (podstatná jména, zájmena ...)
Na semináři měla přednost problematika používání romštiny v romských tištěných médiích. Jako šéfredaktorku romského internetového rádia Rota, které zahájilo vysílání loni v listopadu a dnes patří k nejsledovanějším romským médiím v Evropě, mě to trochu zamrzelo.
Nicméně setkání s úžasnými lidmi, kteří svoji práci ve prospěch Romů berou jako svého koníčka, bylo velmi potěšující. Na tomto místě musím připomenout zejména PhDr. Milenu Hübschmannovou, která přednášela o romském pravopise, a položit si otázku: Romové, není to paradox, že nás romštinu učí Neromové?

Me som šefredaktorka andro romano internetovo radios radio Rota.
Somas moneki rado hoj šaj geľom ke Luhačovica pro seminaris. Odoj pes vakerlas pal e romaňi čhib, pal lakre zakoni, pal e gramatika the pal o pravopisis. Romanes vakerav cikňa čhajoratar, aľe te pisinel mange imar avka lačhes nadžal sar te vakerel.
Furt mange duminavas kaj romanes achaľuvav, aľe nane oda čačipen. Hoj pes phenel pro advokatos tiž fiškaľišis oda nadžanavas, dodžanľom man oda až Luhačovicate. Pro seminaris pes vakerlas sar te pisinel andro romane novinki, časopisi the andro knižki. Sar dikhľom sar oda len aver romane redaktora the o Roma so romanes pisinen, ta somas rado. Tiž mušinav te vakerel pal e PhDr. Milena Hübschmannovo the mušinav te phučel: Romale, hin tumenge pre kedva hoj amen o gadže sikhaven romanes?
Mijel oda imar sar kamel, aľe oda seminaris has amenge le Romenge pre chasna.

Eva Danišová, Romano voďi
Seminář v Luhačovicích byl velmi prospěšný. Ukázalo se, jak nám Romům, záleží na našem romském jazyce. Cením si účasti lidí z Karlovy Univerzity (Milena Hübschmannová, Lada Viková, Jan Červenka, Zbyněk Andrš), kteří společně s námi přemýšleli o užití nových výrazů v romském jazyce a zároveň také o tom, aby se v romštině zachovala stará původní slova, která jsou jejím bohatstvím. Seminář zaměřený na kvalitu psaného romského textu, byl velmi potřebný. Děkuji všem, kdo se na jeho realizaci podíleli.

O seminaris ko Luhačovici has igen lačho. Sikhaďa, sar amenge, Romenge džal pal amari romaňi čhib. Has mištes hoj avile tiš o bare goďaver manuša la Karlovo Univerzitatar (Milena Hübschmannová, Lada Viková, Jan Červenka, Zbyněk Andrš) the jekhetane amenca vakerenas pal o nevipena andre romaňi čhib the pal oda, sar andre romaňi čhib, te ačhen o phurikane romane lava. Amaro barvaľipen. Seminar pal o romano lekhaviben, kampelas te kerel imar čirla. Paľikerav, savorenge ko les kisitinde.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál