Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Invaze, která není vidět

Česká média a čeští politici hovoří o přílivu Romů ze Slovenska do České republiky. Hovoří se o desetitisících Romů, kteří jdou za lepším do západní poloviny kdysi společného státu. Nejeden politik si na tom přihřívá polívčičku a snaží se vystupovat jako důsledný ochránce českých zájmů. Poslanec Petr Nečas (ODS) dokonce vzkazuje Romům ze Slovenska, že tady nemají co dělat, ať vypadnou. Podívejme se tedy, jaká ta „romská invaze“ vlastně je.

Přesně lze spočítat lidi v utečeneckých táborech. Tam je opravdu slovenských Romů hodně. Od ledna jich požádalo o azyl více než 800 a tvoří největší skupinu žadatelů. Údajně jsou jen špičkou ledovce slovenské romské migrace. Údajně k nám v poslední době přišlo na 20 000 Romů. Pro zajímavost: poměrně početná romská populace v Brně čítá asi 16 000 lidí, v Ostravě je jich, taktéž odhadem, zhruba třicet tisíc. Předpokládám, že 20 tisíc Romů se jen tak neztratí, musí být vidět.
V Brně jsem si ani já ani mí romští přátelé žádného „romského přívalu“ nevšimli. Kumar Vishwanathan předseda sdružení Vzájemné soužití a romská poradkyně z Ostravy, Lýdie Poláčková popírají, že by se něco takového konalo v Ostravě. Ani mí přátelé z Prahy nevidí žádný velký počet nově příchozích slovenských Romů. Co však je vidět (ale to už bylo dříve) – přicházejí různé zednické a kopáčské party. Ale to není nic nového. Slovenští občané, Slováci i Romové, sem chodili za prací již dříve a chodí i po rozpadu Československa. To však nelze nazvat invazí.
Pár rodin do České republiky jistě přijelo, ale kam zmizelo těch 20 tisíc Romů, kteří údajně zaplavili ČR? Vždyť to představuje na české poměry docela velké město. Zajímalo by mě, kde se to číslo vzalo. Zřejmě ho někdo použil a jak už to bývá, ostatní jen opakují. A používá se k nějaké podivné kampani. Od řečí o přílivu Romů je už jen krok k volání po tom, abychom se tomu bránili. Někteří politici už tak činí. Kampaň proti přistěhovalectví Romů jistě bude u části voličů zabírat a politikům je jedno, jestli počet odpovídá skutečnosti. A pokud se přijme nějaké opatření proti Romům (a nejlépe i proti zájmům českého státu), bude všechno v pořádku. Alespoň se ten který politik ukáže jako „správný“ chlap.

roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál